• Reclame
 
Revista Teo: www.revistateo.ro

CE PARERE AVETI DESPRE...?

Arhiva de topicuri inchise.

CE PARERE AVETI DESPRE...?

Mesajde malimai » Lun Feb 12, 2007 3:01 pm

Am auzit o replica intr-un film,care m-a enervat.
Un barbat era cu amanta dupa o partida de amor.Doamna il intreaba ceva despre problemele lui si el ii raspunde putin rastit ca nu are chef sa discute despre acel subiect,la care ea spune foarte suparata ca nu-i permite sa o trateze astfel,deoarece nu este sotia lui.

Ei...ce parere aveti despre acest gen de tratamente pe care unii,sau mai bine zis,unele au pretentia sa li-i se aplice in comparatie cu sotia,care in viziunea lor, ar avea statutul de carpa in fata barbatului. :-8
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde malimai » Lun Feb 12, 2007 7:52 pm

Sa ma ierte cei foarte tineri,dar sunt probleme de care te lovesti in viata de zi cu zi.

De ce amantele au pretentia ca ele sa fie tratate mai cu atentie decat nevestele?Au ele impresia ca sunt facute din alt aluat decat nevestele?
Unele considera ca ar trebui ca ele sa fie centrul universului barbatului pt ca...ce?Acelasi tratament l-au avut si nevestele atunci cand dragostea dintre soti a fost la inceput.E adevarat ca,cu timpul intre cei doi s-au racit relatiile,dar atat amantele cat si sotii ar trebui sa stie ca respectul cel mai mare i se cuvine nevestei,pt ca doar ea ii cunoaste toate calitatile,defectele,nevoile,placerile,neplacerile,poftele,nazurile,hobyurile, obsesiile,dorintele...si doar ea a suportat toate astea,ori ca i-a placut ,ori ca nu i-a placut.
Dar ce parere au amantele sotii?Atunci cand sunt cu sotul sunt victime si atunci cand sunt cu amantul sunt "alesele".

Stiu ca e un subiect tabu,dar discutiile noastre sunt fictive.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Romy » Mar Feb 13, 2007 7:19 pm

Imagine M-ai bagat chear intr-un mare TABU ! nu am cum sa spun nimic Imagine Ai uitat ca sint in Imagine minoritate? Asa ca ..."momentan " Tac!
Si..Imagine Ascult
De "linga" tara in care Sfincsi stau de vorba cu Nilul sfint
Va transmit mesaj de "pace" prosperitate si avint !
Imagine
"cine ma ia prea in serios, m-a inteles gresit!"
Avatar utilizator
Romy
membru
membru
 
Mesaje: 1048
Membru din: Dum Oct 29, 2006 6:47 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde carmen » Mar Feb 13, 2007 7:44 pm

malimai scrie: De ce amantele au pretentia ca ele sa fie tratate mai cu atentie decat nevestele?Au ele impresia ca sunt facute din alt aluat decat nevestele?
Unele considera ca ar trebui ca ele sa fie centrul universului barbatului pt ca...ce?Acelasi tratament l-au avut si nevestele atunci cand dragostea dintre soti a fost la inceput

Pai cu amantele, dragostea este la inceput. Ele nu prea au griji de casa, gospodarie, copii si mai stiu eu ce sau cel putin impricinatul nu vede si aceste aspecte mai prozaice ale vietii in doi.

malimai scrie:.E adevarat ca,cu timpul intre cei doi s-au racit relatiile,dar atat amantele cat si sotii ar trebui sa stie ca respectul cel mai mare i se cuvine nevestei,pt ca doar ea ii cunoaste toate calitatile,defectele,nevoile,placerile,neplacerile,poftele,nazurile,hobyurile, obsesiile,dorintele...si doar ea a suportat toate astea,ori ca i-a placut ,ori ca nu i-a placut.

La acest paragraf amalia m-ai pierdut. daca un barbat isi inseala sotia, despre ce respect mai vorbim? In ceea ce-o priveste pe amanta, nu cred ca DEX-ul ei cuprinde acest cuvat
Imagine Imagine
Avatar utilizator
carmen
membru
membru
 
Mesaje: 27026
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:23 am
Localitate: Tg Mures
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mar Feb 13, 2007 8:47 pm

Romy,da-ti parerea de barbat.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Romy » Mar Feb 13, 2007 9:11 pm

Cea mai mare gresala care o poate face un "barbat in viata este sa se insoare cu amanta Imagine
Cam asta ar fi parerea Nu intrebati de ce !
De "linga" tara in care Sfincsi stau de vorba cu Nilul sfint
Va transmit mesaj de "pace" prosperitate si avint !
Imagine
"cine ma ia prea in serios, m-a inteles gresit!"
Avatar utilizator
Romy
membru
membru
 
Mesaje: 1048
Membru din: Dum Oct 29, 2006 6:47 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mar Feb 13, 2007 9:37 pm

Nu intreb de ce,pt ca raspunsul tau ma multumeste.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mar Feb 13, 2007 11:13 pm

carmen scrie: daca un barbat isi inseala sotia, despre ce respect mai vorbim? In ceea ce-o priveste pe amanta, nu cred ca DEX-ul ei cuprinde acest cuvat


Si atunci de unde expresia:"Vezi ca eu nu sunt nevasta-ta!"sau "Cu mine sa nu te porti ca si cu nevasta-ta!"
Cand te gandesti cat de pretentioase sunt unele!Oare ce cred ele ca fac atat de deosebit pt barbatul ala,ca sa-si permita sa aibe asemenea pretentii.De cele mai multe ori,si nevestele ii trateaza pe barbati la fel ca si amantele atunci cand sunt in pat,dar ei nu sunt multumiti niciodata cu ceea ce au.Sau,de fapt,nu cred ca este vorba de nemultumire,in asemenea cazuri ci doar de nevoia continua a barbatului de a cuceri,de a domina noi femei.Dar,de fapt,stiti ce cred eu,ca femeia este cea care cucereste si domina,chiar daca nu arata asta.Femeia lasa impresia ca este cea dominata,cand de fapt este invers.Ii da satisfactie barbatului pt a-l putea juca,apoi,cum doreste ea.
Astept comentarii,nu va sfiiti.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Vin Feb 16, 2007 8:59 am

Daaa,scumpi la vorba sunteti! :-4
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde amika » Vin Feb 16, 2007 11:34 am



Dragele mele

O femeie inteligenta poate fi si sotie si mama si amanta nu trebuie sa ai facultate pentru a fi toate la un loc ,trebuie doar sa IUBESTI!

Cu drag va pupik
Dragostea constă în dorinta de a da ce este al tău altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.

Emanuel Swdernborg
amika
membru
membru
 
Mesaje: 502
Membru din: Vin Oct 06, 2006 8:20 pm
Localitate: Constanţa
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Dum Feb 18, 2007 8:55 pm

Cred ca eu am nevoie de ceva vitamine! :-8 :-8 :-8
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabi66 » Lun Feb 19, 2007 10:48 am

...depinde si ce barbat ai!Asa cum noi nu suntem toate la fel, asa nu sunt nici ei.Exista un motiv pentru care suntem ...hm...conceputi atat de diferiti :-9 .
Adesea singurul leac al durerilor noastre consta in uitare; dar noi uitam leacul - Gracian
gabi66
membru
membru
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 12, 2007 1:28 pm
Localitate: Germania
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Lun Feb 19, 2007 12:25 pm

Suntem diferiti barbatii de femei,dar vorba ceea"toti sunt o apa si'un pamant"
Auchh!Sorry man!
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde carmen » Lun Feb 19, 2007 6:38 pm

gabi66 scrie:...depinde si ce barbat ai!Asa cum noi nu suntem toate la fel, asa nu sunt nici ei.Exista un motiv pentru care suntem ...hm...conceputi atat de diferiti :-9 .

Amalia, Gabi are dreptate, nu TOATE suntem la fel cum nici ei nu sunt TOTI la fel. Nu e vorba despre diferentele dintre grupuri ci de acelea din interiorul grupului.
Imagine Imagine
Avatar utilizator
carmen
membru
membru
 
Mesaje: 27026
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:23 am
Localitate: Tg Mures
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Lun Feb 19, 2007 11:23 pm

Da,mi-am dat seama,dar m-am grabit cand am scris raspunsul si nu m-am exprimat bine.
Nu sunt toti barbatii la fel,dar...pe tema asta as avea multe de comentat,dar nu vreu sa-i supar pe dragii nostri prieteni de pe forum,pt ca imi sunt f dragi .

Oi fi varianta feminina a misoginului? :-8 :-8 :-8
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde fly » Mar Feb 20, 2007 12:34 am

Malimai , pe tine ce te supara mai mult : ca barbatii isi iau amante? sau ca femeile accepta sa fie amante?
Imagine La multi ani pisicuta!!!
Avatar utilizator
fly
membru
membru
 
Mesaje: 6906
Membru din: Mar Sep 26, 2006 10:42 pm
Localitate: Constanta
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde fly » Mar Feb 20, 2007 12:50 am

malimai scrie: De ce amantele au pretentia ca ele sa fie tratate mai cu atentie decat nevestele?Au ele impresia ca sunt facute din alt aluat decat nevestele?
Unele considera ca ar trebui ca ele sa fie centrul universului barbatului pt ca...ce?Acelasi tratament l-au avut si nevestele atunci cand dragostea dintre soti a fost la inceput.E adevarat ca,cu timpul intre cei doi s-au racit relatiile,dar atat amantele cat si sotii ar trebui sa stie ca respectul cel mai mare i se cuvine nevestei,pt ca doar ea ii cunoaste toate calitatile,defectele,nevoile,placerile,neplacerile,poftele,nazurile,hobyurile, obsesiile,dorintele...si doar ea a suportat toate astea,ori ca i-a placut ,ori ca nu i-a placut.



Daca relatiile s-au racit intre doi soti, parerea mea este ca nu au de ce sa mai stea impreuna, si stii de ce, se mint unul pe celalalt, si asta nu-i corect. Nu am sa inteleg nicodata femeia care accepta sa stea in minciuna.
Imagine La multi ani pisicuta!!!
Avatar utilizator
fly
membru
membru
 
Mesaje: 6906
Membru din: Mar Sep 26, 2006 10:42 pm
Localitate: Constanta
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabi66 » Mar Feb 20, 2007 11:44 am

daca relatiile s-au racit trebuie sa cauti sursa...frigului :-9 , iar daca incalzirea nu merge si nu merge(sau e prea scumpa :-17 ), abandonam, ne salutam frumos, fara scandal si asta e... :-6
Adesea singurul leac al durerilor noastre consta in uitare; dar noi uitam leacul - Gracian
gabi66
membru
membru
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 12, 2007 1:28 pm
Localitate: Germania
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Mar Feb 20, 2007 1:31 pm

fly scrie: Daca relatiile s-au racit intre doi soti, parerea mea este ca nu au de ce sa mai stea impreuna, si stii de ce, se mint unul pe celalalt, si asta nu-i corect.
Nu am sa inteleg nicodata femeia care accepta sa stea in minciuna.


Ai dreptate , Florina , nici eu nu voi intelege niciodata femeia care accepta sa traiasca in minciuna !!!
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mar Feb 20, 2007 2:16 pm

Minciuna este cel mai nesuferit defect la un om(din punctul meu de vedere).Urasc minciuna mai mult decat pot spune.Dar tocmai asta deruteaza la relatia in doi.Atunci cand una din parti sau uneori amandoua partile ,nu recunosc ca intre ei nu mai este nimic.In adancul inimii simti ca ceva e schimbat(sau spus mai urat"putred"),dar nu se recunoaste ,si atunci stai si te gandesti daca nu cumva ai halucinatii sau mai rau ai devenit paranoic.
Cum iti dai seama daca te inseli sau nu?Crezi ce-ti spune celalalt?

Fly,buna intrebarea ta.Ce ma deranjeaza mai mult,faptul ca barbatii isi iau amante sau faptul ca femeile accepta sa fie amante?
Cum spuneam mai sus:"toti o apa si'un pamant".Ma deranjeaza comportamentul fata de cea care i-a fost alaturi in toate porcariile vietii.
Asta ma deranjeaza,de fapt.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Mie Feb 21, 2007 9:07 am

malimai scrie:Minciuna este cel mai nesuferit defect la un om(din punctul meu de vedere).Urasc minciuna mai mult decat pot spune.Dar tocmai asta deruteaza la relatia in doi.Atunci cand una din parti sau uneori amandoua partile ,nu recunosc ca intre ei nu mai este nimic.In adancul inimii simti ca ceva e schimbat(sau spus mai urat"putred"),dar nu se recunoaste ,si atunci stai si te gandesti daca nu cumva ai halucinatii sau mai rau ai devenit paranoic.
Cum iti dai seama daca te inseli sau nu?Crezi ce-ti spune celalalt?


"Cum iti dai seama...? " Mai intai cred ca exista o chimie intre cei doi si, la fel ca in acest domeniu, atunci cand nu mai au loc reactii chimice, te intrebi ce element a expirat sau ce element mai trebuia adaugat . Asta daca vrei sa observi rezultatele unei combinatii chimice .
Dupa mine, cel mai important element care nu trebuie niciodata lasat sa erodeze este COMUNICAREA, adevarata comunicare !

"Crezi ce-ti spune celalalt?" Numai daca in adancul sufletului simti ca-i poti acorda credit . La cel mai mic semn de indoiala , cred ca trebuie neaparat sa se discute sincer, deschis si sa nu asteptam sa auzim doar ceea ce ne place ! Si , bineinteles, sa nu ne ascundem dupa deget, poate-poate dispare problema ! Asta nu se va intampla niciodata !
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabi66 » Mie Feb 21, 2007 11:01 am

[quote="malimai"]Minciuna este cel mai nesuferit defect la un om(din punctul meu de vedere).Urasc minciuna mai mult decat pot spune.Dar tocmai asta deruteaza la relatia in doi.Atunci cand una din parti sau uneori amandoua partile ,nu recunosc ca intre ei nu mai este nimic.In adancul inimii simti ca ceva e schimbat(sau spus mai urat"putred"),dar nu se recunoaste ,si atunci stai si te gandesti daca nu cumva ai halucinatii sau mai rau ai devenit paranoic.
Cum iti dai seama daca te inseli sau nu?Crezi ce-ti spune celalalt?



DAAAAAAAAA!Iti spune prin semne, prin gesturi, prin cuvinte...plus ca tu SIMTI...si cateodata cand esti prea credul sau prea naiv Bunul Dumnezeu iti deschide ochii :-23
Adesea singurul leac al durerilor noastre consta in uitare; dar noi uitam leacul - Gracian
gabi66
membru
membru
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 12, 2007 1:28 pm
Localitate: Germania
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mie Feb 21, 2007 11:03 am

Dar ce te faci cand nu vrei sa recunosti?Cand ai impresia ca lucrurile sunt prea complicate?
Atunci chiar se poate spune ca traiesti in minciuna,asa-i?
Ultima oară modificat de malimai pe Mie Feb 21, 2007 11:11 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mie Feb 21, 2007 11:09 am

Adina scrie: Si , bineinteles, sa nu ne ascundem dupa deget, poate-poate dispare problema ! Asta nu se va intampla niciodata !


Sunt cazuri cand problema,intradevar ,dispare.Sau cel putin ,acea problema chiar daca apoi apare alta.Nu ar trebui sa avem rabdare?
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabi66 » Mie Feb 21, 2007 11:31 am

Te-am citat si am raspuns gandindu-ma la problema cu inselatul.
Altfel nu pot decat sa-ti spun luandu-ma pe mine drept reper, si cred ca asa facem aproape toti, ca eu am putina rabdare si incerc pe calea subtila prima data.Daca omu nu se prinde ii spun de-a dreptul in fata.Stiu ca nu e frumos, dar eu prefer sa ma "doara" scurt, decat sa sufar pe termen lung.Am suferit destul pe termen lung si toate acestea nu fac bine la sanatate.
Am fost atat de directa incat mi-am scos cumnata afara din casa, de fapt am "invitat-o" sa paraseasca casa daca ma minte in fata, indicand si cu mana directia USA.Nu a fost frumos, dar ce ...SANATOSSSSS.I-am dat si alternativa sa se gandeasca si pana atunci ies eu afara din casa.
Adesea singurul leac al durerilor noastre consta in uitare; dar noi uitam leacul - Gracian
gabi66
membru
membru
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Feb 12, 2007 1:28 pm
Localitate: Germania
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

  • Reclame
cron