• Reclame
 
Revista Teo: www.revistateo.ro

Voteaza-l pe Brancusi

Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde hana » Joi Mar 13, 2008 9:28 pm

http://www.saatchi-gallery.co.uk/artvote/

Se cauta a se realiza topul celor 500 de artisti din domeniul artistic. Acum, Brancusi este pe primul loc. Sa facem sa ramana asa, pentru ca i se cuvine din plin, locul. Ce ziceti?
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde gabrielle » Joi Mar 13, 2008 9:59 pm

;) votat
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Mar 14, 2008 11:10 am

Daca tot am deschis topicul, ce ziceti daca am vorbi aici despre Brancusi si lucrarile sale?Sa ne informam si sa aducem aici cateva informatii despre lucrarile lui Brancusi. Asta nu inseamna sa copiem pagini intregi dupa net, ca ne e sila sa citim prea mult, nu?
Asa, cate putin. Sa o luam incetul cu incetul, mai intai cateva date importante din biografie, cu poze, si apoi lucrarile lui importante, cate o lucrare pe rand, tot asa, cu poze. Ce ziceti?
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Mar 14, 2008 11:38 am

Brancusi s-a nascut in 1876 in satul Hobita din Judetul Gorj.
Iata casa sa memoriala:
Imagine

N-am fost niciodata, mi-ar fi placut. Daca vreun bucuros a fost, sa ne spuna ce a simtit cand a fost in casa lui Brancusi, cum e...
Dupa cum vedeti si poarta casei sale, pare ca este sculptata.
stalpii si fatadele caselor erau adesea decorate cu sculpturi in lemn. Stilul acestor ornamente va influenta opera lui Brancusi.
In copilarie a invatat sa sculpteze lemnul pentru a confectiona diferite unelte si obiecte casnice.
In memoriile sale artistul spunea ca tinuta si modul sau de viata au fost influentate de tara sa de origine, respectiv de: simplitatea, bunul simt, dragostea de natura.

La varsta de 9 ani a plecat de acasa si s-a intretinut singur, lucrand timp de 6 ani ca baiat de pravalie in Craiova. In tot acest timp a continuat sa sculpteze in lemn; si-a confectionat singur o vioara, care a atras atentia unui client al cafenelei in care lucra - acest client l-a ajutat pe Brancusi sa intre la scoala de Arte si Meserii din Craiova.

Dar pana sa intre la aceasta scoala, Brancusi a cam fugit de acasa, saraca mama sa:)

Elev in clasa a II-a a scolii din Pestisani, e pedepsit pentru ca scrijelise banca cu briceagul.

Incepe sa urmeze cursurile Scolii de meserii din Craiova (1894-1898).
- In orele libere sculpteaza diferite obiecte utilitare.
- Devine bursier al acestei scoli.
- Termina anul pe primul loc, din 16 elevi.
- In vacanta de vara (1897) calatoreste la Viena.
Se angajeaza in sectia de finisare artistica a unei fabrici de mobila, unde obtine un certificat de capacitate.
In acelasi an (1897) modeleaza bustul lui Gheorghe Chitu, fondatorul scolii.
Debutul sau este cunoscut ca a afi in anul 1898, la Craiova in cadrul Expozitiei regionale unde expune bustul lui Gheorghe Chitu. Este foarte laudat de presa locala.

Urmeaza apoi Scoala nationala de arte frumoase din Bucuresti 1898-1902).

Obtine o bursa in Franta in 1905, se inscrie la Scoala de arte frumoase, in clasa lui Antonin Mercie.
In 1907 este acceptat practician in atelierul lui Rodin.
Au urmat sculpturi care i-au demostrat genialitatea.
Iata cateva:
Masa tacerii
Poarta sarutului
Coloana fara sfârsit
Domnisoara Pogany
Pasarea maiastra
Prometeu
Leda
Cumintenia pamantului, o prima versiune a Sarutului
Somnul
Muza adormita
Primul pas
Primul strigat
Nou nascutul
Inceputul lumii
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Mar 14, 2008 11:41 am

Sunteti de acord ca in paginile ce urmeaza sa aratam cate o sculptura din cele enumerate mai sus de mine (si nu numai) si sa aducem aici cateva informatii despre ea?
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde fly » Sâm Mar 15, 2008 3:51 pm

Sarut

Este lucrarea prin care Brancusi isi afirma autonomia artistica.

Ideea principala din Sarut este simpla: iubirea ca fuziune intre doua entitati separate reface unitatea originala a vietii.

Sarutul lui Brancusi poate fi considerat o replica la Sarutul lui Rodin. Opera aduce o noua dimensiune conceptului de sculptura. Aceasta opera sculptata intr-o maniera aparent primitiva, este a doua lucrare la care Brancusi foloseste tehnica taierii directe.
Artistul spunea: . ...Am vrut de fapt sa fac un lucru care sa pomeneasca nu despre o singura pereche, dar despre toate perechile de oameni ce s-au iubit si s-au perindat pe pamant, inainte de a-l fi parasit. Pentru ca fiecare lucrare a mea este generata de un asemenea simtamant launtric. ...Sarutul a reprezentat drumul spre Damasc, izbutind pentru intaia oara sa exprime esentialul.

Potrivit regulilor de interpretare ale lui Brancusi, tema sarutului reprezinta evolutia spirituala pura eliminand orice alte implicatii. Cercetatorii si istoricii de arta au cautat sursele de inspiratie in sculptura antica, in ideile lui Platon si in gandirea orientala. De asemenea au cautat radacini si in legenda indo-europeana a arborilor imbratisati, in simbolul zodiacal al gemenilor de pe portalul bisericii Saint Pierre de la Tour din veacul al XVII-lea de la Aulnay'.
Criticii romani au descoperit in opera lui Brancusi cateva elemente legate de arta primitiva a pamantului sau natal, ignorate de criticii straini care ii analizau creatia. Aceste elemente le-au indreptat atentia si spre asemanarile si corespondentele cu arta egipteana, sumeriana sau din Africa neagra. Asa cum observa V.G. Paleolog originea „Sarutului, trebuie cautata in adancurile mitologiei autohtone in simbolul „Dragobetele - cap de primavara.

Sarutul este o tema la care Brancusi va reveni de mai multe ori de-a lungul vietii sale, in total realizand 8 variante, ultima in 1921.

http://www.brancusi.ro/images/opere/19071910/sarut.htm
Imagine La multi ani pisicuta!!!
Avatar utilizator
fly
membru
membru
 
Mesaje: 6906
Membru din: Mar Sep 26, 2006 10:42 pm
Localitate: Constanta
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde carmen » Dum Mar 16, 2008 10:22 am

Imagine

'Coloana fara sfarsit. Inalta de 29,33 m, este constituita din 17 module romboidale din fonta initial alamita. Modulele de 1,80 m inaltime si aproximativ 860 kg greutate sunt montate pe un ax de otel incastrat intr-o fundatie de beton cu latura de 5 m.
Elementele Coloanei au fost turnate la Atelierele Centrale Petrosani. Intregul proces de ridicare a Coloanei s-a desfasurat din punct de vedere tehnic sub conducerea inginerului Stefan Georgescu-Gorjan. Ansamblul a fost inaugurat la data de 27 octombrie 1938'

Am gasit ceva interesant asa ca am sa las link-ul

http://www.ici.ro/romania/ro/cultura/mz_asbrancusi.html
Imagine Imagine
Avatar utilizator
carmen
membru
membru
 
Mesaje: 27026
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:23 am
Localitate: Tg Mures
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde VASILICA INACHE » Dum Mar 16, 2008 7:00 pm

Masa tăcerii , lucrată în calcar, reprezintă masa dinaintea confruntării cu bătălia la care urmează să participe combatanţii. Timpul este dispus în clepsidrele-scaune care-l măsoară. Totul decurge în tăcere.Imagine
Imagine Imagine
Domnul nostru Dumnezeu sa fie cu noi!Va doresc tot binele din lume !Va iubesc
BUCUROSILOR !
Avatar utilizator
VASILICA INACHE
membru
membru
 
Mesaje: 1514
Membru din: Sâm Iul 21, 2007 8:22 pm
Localitate: CALARASI
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde hana » Dum Mar 16, 2008 8:05 pm

Sculptura "Pasarea maiastra", de Constantin Brancusi, a fost aleasa, la New York, cea mai importanta opera de acest gen din tot secolul XX.

Maiastra releva aspiratia lui Brancusi catre perfectiune.

Forma pe care artistul o da pasarii Maiastre ne trimite cu gandul la divinitatile pagane, la reprezentarile animalelor zeificate. Maiastra, nu est o pasare obisnuita ci una speciala, inzestrata in legendele populare romanesti cu puteri magice, fiind aceea care il ajuta pe Fat Frumos sa isi intalneasca marea dragoste. Initial Brancusi alege un soclu format dintr-un grup de personaje primitive care isi sustin capetele cu mainile, dar in variantele ulterioare il va inlocui cu fragmente din Coloana infinitului.
Imagine
http://209.85.129.104/search?q=cache:uh ... =firefox-a
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde hana » Lun Mar 17, 2008 12:22 pm

florina scrie:Sarut

Este lucrarea prin care Brancusi isi afirma autonomia artistica.

Ideea principala din Sarut este simpla: iubirea ca fuziune intre doua entitati separate reface unitatea originala a vietii.

Sarutul lui Brancusi poate fi considerat o replica la Sarutul lui Rodin. Opera aduce o noua dimensiune conceptului de sculptura. Aceasta opera sculptata intr-o maniera aparent primitiva, este a doua lucrare la care Brancusi foloseste tehnica taierii directe.
Artistul spunea: . ...Am vrut de fapt sa fac un lucru care sa pomeneasca nu despre o singura pereche, dar despre toate perechile de oameni ce s-au iubit si s-au perindat pe pamant, inainte de a-l fi parasit. Pentru ca fiecare lucrare a mea este generata de un asemenea simtamant launtric. ...Sarutul a reprezentat drumul spre Damasc, izbutind pentru intaia oara sa exprime esentialul.

Potrivit regulilor de interpretare ale lui Brancusi, tema sarutului reprezinta evolutia spirituala pura eliminand orice alte implicatii. Cercetatorii si istoricii de arta au cautat sursele de inspiratie in sculptura antica, in ideile lui Platon si in gandirea orientala. De asemenea au cautat radacini si in legenda indo-europeana a arborilor imbratisati, in simbolul zodiacal al gemenilor de pe portalul bisericii Saint Pierre de la Tour din veacul al XVII-lea de la Aulnay'.
Criticii romani au descoperit in opera lui Brancusi cateva elemente legate de arta primitiva a pamantului sau natal, ignorate de criticii straini care ii analizau creatia. Aceste elemente le-au indreptat atentia si spre asemanarile si corespondentele cu arta egipteana, sumeriana sau din Africa neagra. Asa cum observa V.G. Paleolog originea „Sarutului, trebuie cautata in adancurile mitologiei autohtone in simbolul „Dragobetele - cap de primavara.



http://www.brancusi.ro/images/opere/19071910/sarut.htm


Asa mult mi-a placut ce a spus V.G.Palelogu. Chiar ma gandeam ca pentru foarte multe opere a marilor artisti se cauta tot felul de simbolistici. Raspunsul e, de multe ori, in vecinatatea artistului respectiv.
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde ioana1986 » Mie Apr 09, 2008 1:25 pm

Cel mai mare sculptor al secolului XX, Constantin Brancusi, figura centrala in miscarea artistica moderna si un pionier al abstractizarii este considerat parintele sculpturii moderne. Sculpturile sale se remarca prin eleganta formei si utilizarea sensibila a materialelor, combinand simplitatea artei populare romanesti cu rafinamentul avant-gardei pariziene. Imagine

Verticalitatea, orizontalitatea, greutatea, densitatea cat si importanta acordata luminii si spatiului sunt trasaturile caracteristice ale creatiei lui Brancusi. Opera sa a influentat profund conceptul modern de forma in sculptura, pictura si desen.

Poarta de la Targu Jiu
Aceasta opera reprezinta desavarsita treapta a unei idei ce l-a urmarit perseverent pe Brancusi inca din anii -1908, cand a cioplit prima versiune a Sarutului.Imagine
Aici Brancusi sintetizeaza atat mult, incat cele doua trupuri imbratisate iau forma celor doua jumatati ale unei seminte.In poarta de la Targu Jiu, cunoscuta ca „Poarta Sarutului”, imbratisarea celor doua corpuri, ca doua jumatati ale aceleiasi samante, formeaza forma perfecta a uni cerc. Prin cerc, in mod natural este evocat soarele, aici este inca odata tradata originea sa in ochiul Sarutului din 1925, simbolul motivului.

http://www.brancusi.ro/
ImagineImagine
Avatar utilizator
ioana1986
membru
membru
 
Mesaje: 3727
Membru din: Sâm Mai 26, 2007 9:42 am
Localitate: Oradea
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde hana » Mie Apr 09, 2008 5:21 pm

din pacate nu mai e e locul I in top:((
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Re: Voteaza-l pe Brancusi

Mesajde Petrica » Vin Apr 25, 2008 8:16 pm

E pe locu 15 acum dar la mica diferenta de locu 14 (doar 5 voturi desparte) si la aproape 8000 de voturi de primu loc, asta e, poate o sa ajunga inapoi printre primi 10 macar ?toast!

Am votat ?toast!
Imagine
Petrica
membru
membru
 
Mesaje: 8294
Membru din: Vin Sep 07, 2007 2:55 pm
Localitate: Sub acelasi cer cu voi, dar pe un alt orizont
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid

Înapoi la Taraba cu zarzavat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron