• Reclame
 
Revista Teo: www.revistateo.ro

DESPRE COPII

Arhiva de topicuri inchise.

Mesajde gabrielle » Joi Mai 10, 2007 12:33 pm

:)) super tare la 8 dimineata sau terminat scutirile, pai la ce ora trebuia sa mergi :P
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde malimai » Joi Mai 10, 2007 2:02 pm

Adina scrie:
CLAUDIA scrie:AZI AM FOST CU VALENTIN LA DENTIST ,NICI NU STIAM CE COPIL CURAJOS AM...A STAT CUMINTEL PANA I-A PLOMBAT MASELUTA SI DREPT RASPLATA L-AM DUS LA MC



PUPICI LA TOATE...


Felicitari lui Valentin ! Asa este si Adi , nu-i este deloc teama de stomatolog ! L-am incurajat de mic si la cea mai simpla problema am mers cu el la dentist , tocmai in ideea de a se obisnui ! Asa incat acum nu are nici un fel de retinere ! E-adevarat ca nu-i prea place zgomotul "albinutei" dar trece peste aspectul asta !


si fetita mea e la fel de curajoasa in ceea ce priveste dentistii.
ar trebui sa-i dea lectii si taticului ei
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Joi Mai 10, 2007 2:04 pm

gabrielle scrie:si eu l am incurajat pe copii sa mearga la dentist ,dar cand am mers cu cel mare la o d-na stomatolog ca sa ii extraga un dinte, era pt prima data si a pus mana lui pe mana dumneaei si doamna daca ii pot zice asa ia tras o palma ,bunanteles ca am tras o certa cu doctora dar baiatului ii e frica acum de stomatologi :( cu cel mic deocamdata nu am avut probleme cu dantura :)


saracutul copilas.imi dau seama ce suparat a fost.
sunt asa de nesimtiti unii din sanatate(adica cei mai multi)
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Jokep » Joi Mai 10, 2007 4:04 pm

Chiar ca saracu si eu am dat peste o doctora tampita dar eram mai mare pe la 10 ani
Avatar utilizator
Jokep
membru
membru
 
Mesaje: 2701
Membru din: Mar Ian 02, 2007 2:19 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Joi Mai 10, 2007 10:30 pm

Jokep scrie:Chiar ca saracu si eu am dat peste o doctora tampita dar eram mai mare pe la 10 ani


Stomatologii sunt adevarati bau-bau la orice varsta.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Joi Mai 10, 2007 10:36 pm

asa si mai ales daca nimeresti cum a nimerit cel mare al meu una foarte nervoasa :(
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Vin Mai 11, 2007 5:37 pm

AZI AM LAAT-O DE LA CAPAT CU ALTI DOCTORI,PENTRU CA IN ULTIMA VREME I-A TOT CURS SANGE DIN NAS APARENT FARA UN MOTIV INTEMEIAT AZI NE-AM PREZENTAT LA MEDIC SI DE LUNI INCEPEM UN SET DE ANALIZE LA SANGE ,ORL SI CE O MAI FII...
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Mar Mai 15, 2007 10:08 am

Ce copii curajosi aveti! Bravo!!!
Sper sa fie si Victor curajos la dentist, sa nu semene cu mami a lui care e o plangacioasa cand vine vorba de medici.
Pna acum, Victor nu a plans la niciun vaccin, si -zic eu - e viteaz :)
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Mar Mai 15, 2007 10:08 am

CLAUDIA scrie:AZI AM LAAT-O DE LA CAPAT CU ALTI DOCTORI,PENTRU CA IN ULTIMA VREME I-A TOT CURS SANGE DIN NAS APARENT FARA UN MOTIV INTEMEIAT AZI NE-AM PREZENTAT LA MEDIC SI DE LUNI INCEPEM UN SET DE ANALIZE LA SANGE ,ORL SI CE O MAI FII...


SANATATE LUI VALENTIN!!!
SUNTEM CU SUFLETUL SI GANDUL LA VOI!
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Mar Mai 15, 2007 12:10 pm

CLAUDIA scrie:AZI AM LAAT-O DE LA CAPAT CU ALTI DOCTORI,PENTRU CA IN ULTIMA VREME I-A TOT CURS SANGE DIN NAS APARENT FARA UN MOTIV INTEMEIAT AZI NE-AM PREZENTAT LA MEDIC SI DE LUNI INCEPEM UN SET DE ANALIZE LA SANGE ,ORL SI CE O MAI FII...


cum se mai simte?ce ai facut in legatura cu analizele?
multa sanatate lui Valentin
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Mar Mai 15, 2007 3:56 pm

CLAUDIA scrie:AZI AM LAAT-O DE LA CAPAT CU ALTI DOCTORI,PENTRU CA IN ULTIMA VREME I-A TOT CURS SANGE DIN NAS APARENT FARA UN MOTIV INTEMEIAT AZI NE-AM PREZENTAT LA MEDIC SI DE LUNI INCEPEM UN SET DE ANALIZE LA SANGE ,ORL SI CE O MAI FII...


MULTA SANATATE LUI VALENTIN ! Sa stii ca suntem cu gandul si sufletul alaturi de voi ! Asteptam vesti bune ! Iti transmit si din partea lui Carmen toate gandurile bune ! Inca de dimineata devreme m-a sunat si am vorbit despre voi . Cafeluta de astazi a fost pregatita in acelasi spirit , cu multa iubire si daruire , cu gandul la dragul tau Valentin !
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Mie Mai 16, 2007 8:16 am

buna, e priima oara cand postez aici, citesc de ceva timp topicul acesta si nu am unde sa ma descarc nervos, o fac aici plangand si scriind.
fiica mea este o adolescenta de 15 ani frumoasa desteapta dar cu o personalitate puternica mostenita de la tatal ei si din zodia scorpionului.
am facut tot posibilul pentru a avea o educatie de bun simt ( scuze daca exprimarea nu corespunde dar asa simt, asa scriu), in general totul este bine dar din cand in cand hormonii si personalitatea ei fac front comun si izbucneste vulcanul, aseara a fost o eruptie puternica si eu nu reusesc sa-mi revin, si marea mea problema este daca se merita sa " o oblig" sa invete sau sa o lase mai moale.
traim intr-o lume in care oamenii care au studiat au un nivel de trai atat de scazut, rusinos pur si simplu, iar de respect nici nu mai vorbim, acum este important sa ai bani, nu conteaza pe ce cai sunt facuti, in concluzi marea mea intrebare este:
CE SA FAC?
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Mie Mai 16, 2007 9:58 am

Draga Myky , ti-am simtit durerea atat de tare , incat am plans si eu pentru suferinta ta ! Nici nu stiu ce as putea sa te sfatuiesc pentru ca sunt atatea in joc !

Spui ca fiica ta este o adolescenta de 15 ani frumoasa , desteapta dar cu o personalitate puternica si ca in general totul este bine ! Cred ca "iesirile" ei , ca sa le spun asa , se datoreaza si cercului de prieteni pe care ii are si influentei multor factori din preajma . Nu intotdeauna putem fi multumiti de noi sau de ceea ce se intampla in jurul nostru , nici nu avem cum !

Si pe mine ma revolta lipsa de respect , asta nu imi da insa motive sa fiu si eu lipsita de respect . Ma revolta si pe mine ca oameni care au studiat au un nivel de trai atat de scazut si sunt nevoiti sa se chinuiasca , dar nici asta nu imi da motive sa renunt la studii ! Ma revolta foarte multe in lumea asta , dar nu pot sa renunt doar pentru ca nu stiu cine are nu stiu ce , doar pentru ca o persoana ,poate inferioara poate nu , uita sa fie om ! Daca ma comport si eu astfel , atunci cu ce sunt mai buna decat ei ?

Nu stiu ce poti sa faci . Este cert ca si fiica ta trece printr-o perioada destul de dificila , cand trebuie sa gaseasca raspunsuri la multe intrebari . Trebuie gasita cauza acestor probleme ! Din pacate multe intrebari raman fara raspuns ! Si , crede-ma , ca stiu de ce spun asta !

Nu trebuie sa invete din obligatie si nici sa o lase mai moale , asta ar putea sa-i afecteze foarte mult viata !

Nu stiu daca ti-am fost cu ceva de folos , dar tare ma doare sa stiu oamenii plangand ! Ca sa-ti sterg din lacrimi , primeste un mic cadou Imagine din inima cu mult drag !
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Mie Mai 16, 2007 11:09 am

multumesc din suflet!
asta ii spun si eu cand incepem sa "filosofam" pe tema aceasta, dar sincer uneori invidiez oamenii care s-au nascut cu un zid de indiferenta in jurul lor, ca sa ma exprim plastic.
acum am mai vorbit putin si am mai linistit lucrurile, sper ca " eruptia " urmatoare sa fie mai mica sau mai indepartata.
inca odata multumesc!
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Mie Mai 16, 2007 11:52 am

DRAGA MYKY,IMI PARE RAU DE SITUATIA PRIN CARE TRECETI TU SI FICA TA.NU O SA IMI PERMIT SA DAU SFATURI DAR DACA FICA TA ARE O PERSONALITATE PUTERNICA CRED CA INUTIL SA INCERCI SA O SCHIMBI ,NU VEI REUSI,TOT CE RAMANE DE FACUT ESTE SA O INTELEGI SI SA II FII ALATURI,ITI SPUN ASTA DIN PROPRIE EXPERIENTA NICI EU LA 15 ANI NU ERAM PRIETENA CU MAMA ,AM DEVENIT PRIETENE DOAR DUPA CE M-AM CASATORIT SI AM DEVENIT MAMA ,SI ACUM RECUPERAM TOT CE AM PIERDUT ATUNCI....

ITI DORESC SA AI MULTA RABDARE SI DORINTA DE INTELEGERE...
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Mie Mai 16, 2007 12:10 pm

myky scrie:buna, e priima oara cand postez aici, citesc de ceva timp topicul acesta si nu am unde sa ma descarc nervos, o fac aici plangand si scriind.
fiica mea este o adolescenta de 15 ani frumoasa desteapta dar cu o personalitate puternica mostenita de la tatal ei si din zodia scorpionului.
am facut tot posibilul pentru a avea o educatie de bun simt ( scuze daca exprimarea nu corespunde dar asa simt, asa scriu), in general totul este bine dar din cand in cand hormonii si personalitatea ei fac front comun si izbucneste vulcanul, aseara a fost o eruptie puternica si eu nu reusesc sa-mi revin, si marea mea problema este daca se merita sa " o oblig" sa invete sau sa o lase mai moale.
traim intr-o lume in care oamenii care au studiat au un nivel de trai atat de scazut, rusinos pur si simplu, iar de respect nici nu mai vorbim, acum este important sa ai bani, nu conteaza pe ce cai sunt facuti, in concluzi marea mea intrebare este:
CE SA FAC?



draga Myky eu am un baiat de varsta fetitei tale si tot prin acest necaz trec si eu,si m am consultat cu sora mea care face psihologia copilului si a zis ca e varsta si ca sunt uni copii care inteleg si uni care nu vor :( si mi a zis sa ma inarmez cu multa rabdare ca inca mai am de tras :( asa ca si tie iti urez multa rabdare :-*
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Mie Mai 16, 2007 12:32 pm

multumesc mult pentru incurajari, problema mea dureroasa este ca a muncit mult sa ajunga la unul din liceele bune si ca este la cea mai buna clasa, sambata si duminica merge la repetitii la teatru tot la liceu, timpul ei liber este limitat, citeste f. mult din clasele mici, stie 3 limbi straine si a facut 5 ani de pian ( mentionez ca a facut toate aceste activitati fara sa fie obligata, jur) si acum sa rateze tot pentru ca "urla personalitatea in ea" scuze de limbaj, de aceea sunt asa revoltata si disperata in acelasi timp.
P. s. si mai este si sistemul educativ o mizerie, este la mate-info si invata mai multa biologie decat cei de la stiinte biologice
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Mie Mai 16, 2007 12:55 pm

myky scrie:multumesc mult pentru incurajari, problema mea dureroasa este ca a muncit mult sa ajunga la unul din liceele bune si ca este la cea mai buna clasa, sambata si duminica merge la repetitii la teatru tot la liceu, timpul ei liber este limitat, citeste f. mult din clasele mici, stie 3 limbi straine si a facut 5 ani de pian ( mentionez ca a facut toate aceste activitati fara sa fie obligata, jur) si acum sa rateze tot pentru ca "urla personalitatea in ea" scuze de limbaj, de aceea sunt asa revoltata si disperata in acelasi timp.

P. s. si mai este si sistemul educativ o mizerie, este la mate-info si invata mai multa biologie decat cei de la stiinte biologice


Felicitari pentru asa rezultate , se vede insa ca are timp liber limitat si poate este surmenata , nu stiu . Este bine de stiut de unde pleaca nemultumirile ei si ce se poate face in acest sens ! Nu cred ca poate fi vorba sa rateze tot . Va doresc sa aveti multa intelepciune , rabdare si , in primul rand , sa gasiti cea mai buna cale de comunicare ! Totul cu blandete si intelegere !

Cat despre programa de invatamant , nu spun mai multe decat atat :haos si sub orice critica !
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Mie Mai 16, 2007 12:58 pm

CHIAR DACA MAI SUS AM SCRIS CA TREBUIE SA O INTELEGI SI SA O SUSTII IN DECIZIILE PE CARE LE IA,ACUM CITIND CELE SCRISE VAD ALTFEL PROBLEMA SI PARERE MEA ESTE CA TREBUIE SA II,, IMPUI'' CUMVA SA CONTINUE CEEA CE A INCEPUT SI ITI SPUN ASTA TOT DIN PROPRIE EXPERIENTA,PENTRU CA SI EU AM FACUT SPORT FOARTE MULTI ANI,MI-A PIERDUT MULT DIN TIMPUL PE CARE PUTEAM SA IL PETREC CU FETELE IN JURUL BLOCULUI SI LA UN MOMENT DAT AM RENUNTAT,PARINTII MEI NU M-AU FORTAT SA MERG MAI DEPARTE ,MI-AU RESPECTAT DECIZIA SI ACUM DUPA MULTI ANI UNEORI II CONSIDER VINOVATI CA NU AU STIUT SA MA FACA SA INTELEG CA TREBUIE SA MERG MAI DEPARTE
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Mie Mai 16, 2007 1:05 pm

myky scrie:multumesc mult pentru incurajari, problema mea dureroasa este ca a muncit mult sa ajunga la unul din liceele bune si ca este la cea mai buna clasa, sambata si duminica merge la repetitii la teatru tot la liceu, timpul ei liber este limitat, citeste f. mult din clasele mici, stie 3 limbi straine si a facut 5 ani de pian ( mentionez ca a facut toate aceste activitati fara sa fie obligata, jur) si acum sa rateze tot pentru ca "urla personalitatea in ea" scuze de limbaj, de aceea sunt asa revoltata si disperata in acelasi timp.
P. s. si mai este si sistemul educativ o mizerie, este la mate-info si invata mai multa biologie decat cei de la stiinte biologice


felicitari pentru ca fetita ta face atatea lucruri :) si ca stie atatea limbi straine si pian ,dar nu sunt prea multe pentru un copil :-/ eu am pus doar o intrebare :-*
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Mie Mai 16, 2007 3:50 pm

multumesc, dar nu a facut nimic obligata, ea a mai mers si la alte cursuri dar unde nu a vrut sa ramana nu a ramas. citeste din placere, cand era mica nu era seara in care sa nu auda o poveste, sa vada un diafilm, mai tarziu am cumparat carti f. scumpe dar cu o grafica extraordinara, asa a inceput sa citeasca ( si noi citim), limbile straine le-a invatat cu usurinta, fara meditatii ( se spune ca de la urechea muzicala ) iar la teatru la liceu merge tot de placere.
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Jokep » Mie Mai 16, 2007 5:33 pm

Din cate stiu eu de la varsta 13 incep copii sa devina adolescenti(adika sa se transforme atat fizik cat si mental) si de aceea au o fire puternica.Poti sa intrebi un pshiholog sau un adult care are o meserie legata de adolescenti.
Avatar utilizator
Jokep
membru
membru
 
Mesaje: 2701
Membru din: Mar Ian 02, 2007 2:19 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Mie Mai 16, 2007 6:32 pm

multumesc, multumesc, multumesc, azi am fost subiect de discutie pe forum, ma bucur ca ati fost alaturi de mine si ca m-ati ajutat sa imi limpezesc gandurile
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Mie Mai 16, 2007 9:25 pm

subiect nu ai fost am vrut doar sa ne dam cu parerea si tu sa alegi ce ti se pare bun :-*
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mie Mai 16, 2007 11:03 pm

chiar daca ajung mai tarziu,iar prietenele noastre ,deja ,ti-au spus parerile lor,care sunt si ale mele,totusi cred ca ar trebui sa ii dai impresia de putina libertate.Ce a facut pana acum, afacut de buna voie,pt ca e constiincioasa,harnica si constienta de calitatile si puterile ei.a ajuns la varsta la care are alte prioritati si cu totul alte preocupari.daca insisti sa-si continue vechile ocupatii pe care le avea in copilarie(acum fiind adolescenta) ,din pacate s-ar putea sa ajungi "dusmanul" ei,in sensul ca se va considera neinteleasa tocmai de tine,care i-ai fost aproape pana acum.Da-i impresia (sau arata-i,daca chiar esti de acord)ca o sustii in ceea ce si-a propus si incearca sa-i arati intr-un mod prietenos avantajele si dezavantajele faptelor sale.Fa-o sa-si constientizeze valorile personale,dar incearca sa-i fii ,totodata, o prietena apropiata (adolescenta ca ea)
Stiu ca sunt vorbe si ca realitatea e alta,dar tu procedeaza asa cuim crezi ca e mai bine.
Toate cele bune
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

  • Reclame
cron