• Reclame
 
Revista Teo: www.revistateo.ro

DESPRE COPII

Arhiva de topicuri inchise.

Mesajde hana » Vin Mai 18, 2007 10:48 am

MYKY, tarziu am apucat si eu sa citesc, cred ca sfaturile primite sunt foarte utile, pt ca sunt din suflet.
Mai intai, vreau sa te felicit ca fetita ta e asa desteapta si , mai ales, ma bucur ca are o personalitate puternica. Indiferent daca acum mai sunt mici dispuite, o persoana asa voluntara, va reusi oricand. Cred ca e bine sa stie ca ai incredere in ea, asta conteaza mult pt un adolescent! Daca ea simte acest lucru, nu va trece peste anumite limite. Eu sunt convinsa ca e o rebeliune de moment, vor mai fi..si totul se rezolva prin a incerca sa o intelegi, a-i povesti si tu patanii de la aceasta varsta, cititi impreuna o revista de adolescenti..te va simti mai moderna, ,,de-a ei''.
Succes!
>:D<
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde myky » Vin Mai 18, 2007 4:02 pm

multumesc! acum totul e ok dar sti cum sunt parintii, sa mearga totul bine
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Mai 18, 2007 4:04 pm

da...ma bucur ca e foarte bine
Si eu voi trece prin astea..ohooooo..peste vreo 14 ani..dar cien stie cum va mai evolua societatea?
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde myky » Vin Mai 18, 2007 4:09 pm

nu pot decat sa iti zic :SA-TI TRAIASCA SI DOAMNE AJUTA!
Avatar utilizator
myky
membru
membru
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Mar 17, 2007 6:19 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Mai 18, 2007 4:09 pm

multumesc de asemenea!
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde carmen » Sâm Mai 19, 2007 11:56 am

Astazi am descoperit, cu tristete, ca myky ai avut probleme cu fetita ta. Spun ai avut, pentru ca, eu sper ca deja incep sa se rezolve. Felicitari pentru tot ceea ce stie si face fata ta la aceasta varsta. Cred ca ana maria are dreptate.
Jokep scrie:Din cate stiu eu de la varsta 13 incep copii sa devina adolescenti(adika sa se transforme atat fizik cat si mental) si de aceea au o fire puternica.Poti sa intrebi un pshiholog sau un adult care are o meserie legata de adolescenti.

Ea este apropiata de varsta fetitei tale si cred ca o intelege mai bine. Meseria de mama este cea mai grea dar, sigur ca vei gasii intelepciunea si puterea sa-ti ajuti copilul sa depaseasca aceasta perioada.
Imagine Imagine
Avatar utilizator
carmen
membru
membru
 
Mesaje: 27026
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:23 am
Localitate: Tg Mures
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Sâm Mai 19, 2007 3:30 pm

ai dreptate carmen.exemplu celor apropiati de varsta este foarte bun.
Jokep,tu cum ai trecut peste perioada aia?daca ai trecut,pt ca inca esti la varsta ceea. ;)
Ultima oară modificat de malimai pe Sâm Mai 19, 2007 6:33 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Jokep » Sâm Mai 19, 2007 4:10 pm

La mine nu s-a simtit asa rau,adolescentii sunt tare diferiti eu nu m-am manifestat nu vroia personalitatea sa iasa chiar asa in fata
Avatar utilizator
Jokep
membru
membru
 
Mesaje: 2701
Membru din: Mar Ian 02, 2007 2:19 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Sâm Mai 19, 2007 6:32 pm

Jokep scrie:La mine nu s-a simtit asa rau,adolescentii sunt tare diferiti eu nu m-am manifestat nu vroia personalitatea sa iasa chiar asa in fata


inseamna ca esti un copil cuminte.Fericiti parinti, trebuie ca ai.
eu am fost o razvratita,dar parintii mei nici nu si-au dat seama,asa bine ma ascundeam. ;)
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Sâm Mai 19, 2007 10:13 pm

EU NU AM REUSIT SA ASCUND DE PARINTI MEI CA SUNT RAZVRATITA CUM A FACUT malimai AM FOST CHIAR UN COPIL PROBLEMA...BIETII DE EI
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mie Mai 23, 2007 1:22 pm

CLAUDIA scrie:EU NU AM REUSIT SA ASCUND DE PARINTI MEI CA SUNT RAZVRATITA CUM A FACUT malimai AM FOST CHIAR UN COPIL PROBLEMA...BIETII DE EI


si ce fete bune suntem acum,asa-i? ;)
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde malimai » Mie Mai 23, 2007 1:23 pm

Costina,unde ai postat filmuletul cu Victoras?Nu stiu unde sa-l caut.
Avatar utilizator
malimai
membru
membru
 
Mesaje: 2012
Membru din: Lun Dec 18, 2006 8:00 pm
Localitate: Timisoara
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Mie Mai 23, 2007 3:35 pm

malimai scrie:
CLAUDIA scrie:EU NU AM REUSIT SA ASCUND DE PARINTI MEI CA SUNT RAZVRATITA CUM A FACUT malimai AM FOST CHIAR UN COPIL PROBLEMA...BIETII DE EI


si ce fete bune suntem acum,asa-i? ;)


EU NU STU CAT DE FATA BUNA SUNT ACUM DAR JUR CA FAC TOT POSIBILUL SA FIU O MAMA BUNA PT.FIUL MEU....
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Joi Mai 31, 2007 5:22 pm

malimai scrie:Costina,unde ai postat filmuletul cu Victoras?Nu stiu unde sa-l caut.

Acum citesc...nu stiu despre ci film este vorba..scuze ca nu am mai trecut pe-aic
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Joi Mai 31, 2007 5:50 pm

malimai a scris:
sarutari dulci.
cum va pregatiti pt ziua copilului?


Pai, nu am nimic deja pregatit. Ne vom plimba, daca nu va ploua si ..ne vom juca impreuna, vreau sa il aud cat mai mult razand! Ziua lui Victor e mereu!
As vrea sa-i cumpar si o jucarie, cat de mica ar fi
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

mama de cariera

Mesajde nynna » Mie Iun 06, 2007 11:02 am

Mama de cariera

Marea majoritate a femeilor se gandeste la viitor in ordinea urmatoare: familie, copil, cariera. Se pare ca in vremurile noastre lucrurile s-au mai schimbat catre cariera, familie, copil sau chiar catre cariera, copil si eventual familie. Este trist sa faci cariera fara copii si este destul de nepotrivit sa fii o mama de cariera. Asta se potrivea cu secole in urma, acum avem alte pretentii de la noi.

Este extraordinar sa fii si mama si sa ai si o cariera, in orice domeniu ar fi ea, dar nu trebuie sa alegi intre ele, ci le poti face pe amandoua cu aceeasi pasiune si daruire. Poti sa ai o cariera foarte frumoasa, sa iti dedici timpul job-ului care iti place sau afacerii pe care o conduci cu mare drag si mandrie si sa fii si mama deopotriva.

Nu este normal sa fii doar mama si atat, nu poti sa traiesti numai prin prisma copiilor tai, nu poti ca orice traire, senzatie, sentiment sa se lege in marea majoritate doar de copii, nu se poate ca visele tale sa se rezume doar la atat. Sunt sigura ca nici una dintre noi nu a visat in copilarie mai intai la un copil si apoi la „ce te vei face cand vei fi mare”. Nu poti sa fii tu insati ca femeie, ca om, doar daca alegi sa fii mama si atat. Poti sa renunti la un job care nu-ti face placere, poti sa renunti sa mai iesi asa des cu prietenele, poti sa renunti la multe lucruri pentru un copil, dar nu poti sa renunti la viata ta, la tot ceea ce iti doresti tu pentru tine. Iar daca inca iti raspunzi ca tot ceea ce vrei de la viata ta este un copil, atunci gandeste-te la tine, cea de peste 30-40-50 de ani. Cum va fi viata ta atunci? Cum te-ai hranit sufleteste, cum ai mai crescut ca om? Cand ai renuntat la visele tale fara sa bagi de seama? Cand ai simtit ca ai facut tu ceva cu adevarat extraordinar si nu copilul tau?

O cariera fara copii, asa cum am mai spus, este o alegere trista. Si poate nici nu constientizezi ca e o alegere ci pare mai mult perpetuarea unei stari. Poate ai intrat in caruselul job-ului, al orelor peste program, al faptului ca sotul s-a transformat pe nesimtite in coleg de camera, sau poate nici n-ai avut timp sa-ti gasesti un partener ca „ai mult de lucru”. Acestea sunt, de cele mai multe ori, scuze. Intotdeauna, asa cum am mai spus, este o chestiune de alegere. Ai ales job-ul asta, in loc sa iti refaci CV-ul si sa incepi sa cauti ceva ce te pasioneaza cu adevarat, ai ales sa stai peste program, in loc sa iesi cu prietenele la o cafea, ai ales sa iti petreci timpul in fata televizorului in loc sa citesti o carte, iar anii trec pe langa tine si te trezesti cea mai tare directoare de marketing de pe piata sau cea mai buna doctorita, de exemplu, dar acasa nu te asteapta nimeni. „Pentru ca nu ai avut timp!”. Ba da, timp ai avut, dar l-ai lasat sa curga...

O cale de mijloc este intotdeauna cea mai buna solutie: si copii si cariera. Nu vei fi implinita ca femeie fara copii, nu te vei simti implinita ca om, ca fiinta care vrea sa creasca, fara sa te implici cu pasiune in ceva ce iti place tie cel mai mult: fie ca esti doctorita, profesoara, femeie de afaceri sau croitoreasa. Important este sa iti placa, sa te implici si sa iti construiesti viata pe care ti-o doresti si pe care o meriti.


de Dana Burghel
Director executiv eva.ro

chiar mi s-a parut interesant articolul!
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
nynna
membru
membru
 
Mesaje: 5438
Membru din: Mie Sep 27, 2006 6:53 pm
Localitate: "Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima."
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CRISSTINICA » Vin Iun 08, 2007 2:28 pm

SUNT UN BUCUROS PROASPAT CARE SE INITIAZA, DUPA CUM SE PARE. VREAU SA-TI MULTUMESC NYNNA PENTRU ARTICOLUL "MAMA DE CARIERA" ESTE PENTRU MINE UN PRILEJ DE A-MI LIMPEZI GANDURILE RELATIV LA UN COPIL. PE CARE NU IL AM FIINDCA SOTUL MEU NU SI-L DORESTE INCA. IAR EU NU VEAU SA-L FORTEZ CHIT CA AUD "TIC-TAC-TIC-TAC...." SI NUVREAU NICI SA "I-L PUN IN BRATE CUM MI S-A SUGERAT DISCRET. CE ARGUMENTE AS PUTEA SA-I MAI ADUC, MAI ALES ACUM CA TOTUSI INCEPE SA SE GANDEASCA LA ASTA? >:D< :-*
sunt o ratzushca tare norocoasa! prietenii stiu de ce!
http://crisia.net/
Avatar utilizator
CRISSTINICA
membru
membru
 
Mesaje: 3429
Membru din: Mie Iun 06, 2007 8:27 am
Localitate: BUZAU
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Adina » Vin Iun 08, 2007 2:44 pm

CRISSTINICA scrie:SUNT UN BUCUROS PROASPAT CARE SE INITIAZA, DUPA CUM SE PARE. VREAU SA-TI MULTUMESC NYNNA PENTRU ARTICOLUL "MAMA DE CARIERA" ESTE PENTRU MINE UN PRILEJ DE A-MI LIMPEZI GANDURILE RELATIV LA UN COPIL. PE CARE NU IL AM FIINDCA SOTUL MEU NU SI-L DORESTE INCA. IAR EU NU VEAU SA-L FORTEZ CHIT CA AUD "TIC-TAC-TIC-TAC...." SI NUVREAU NICI SA "I-L PUN IN BRATE CUM MI S-A SUGERAT DISCRET. CE ARGUMENTE AS PUTEA SA-I MAI ADUC, MAI ALES ACUM CA TOTUSI INCEPE SA SE GANDEASCA LA ASTA? >:D< :-*


Imagine Bine ai venit , Crisstinica !

Venirea pe lume a unui copil este o minune de la Dumnezeu si nu cred ca ai nevoie de argumente pentru a-ti convinge sotul ! Mai ales, daca spui ca , totusi, incepe sa se gandeasca la asta ! Poate ca trebuie sa lasi lucrurile sa decurga normal , fara prea multa graba !

Oricum , noi te asteptam cu vesti bune cat mai curand ! >:D<
Avatar utilizator
Adina
membru
membru
 
Mesaje: 17812
Membru din: Vin Oct 20, 2006 1:59 pm
Localitate: Alba Iulia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CLAUDIA » Vin Iun 08, 2007 2:49 pm

BUNN VENIT CRISSTINICA... >:D<
DUPA CUM SPUNEA SI ADINA UN COPIL ESTE UN DAR DE LA DUMNEZEU,TOTUSI EL TREBUIE DORIT DE AMBII PARINTI,PENTRU CA UN COPIL ARE NEVOIE DE AMBII PARINTI..
Imagine
mi-am tras semnatura noua
Avatar utilizator
CLAUDIA
membru
membru
 
Mesaje: 6403
Membru din: Lun Apr 02, 2007 11:47 am
Localitate: intr-o gradina cu trandafiri..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde nynna » Vin Iun 08, 2007 7:46 pm

CLAUDIA scrie:BUNN VENIT CRISSTINICA... >:D<
DUPA CUM SPUNEA SI ADINA UN COPIL ESTE UN DAR DE LA DUMNEZEU,TOTUSI EL TREBUIE DORIT DE AMBII PARINTI,PENTRU CA UN COPIL ARE NEVOIE DE AMBII PARINTI..
:) :) :)
Bine ai venit Crisstinica..ma bucur ca articolul postat ..ti-a limpezit gandurile...!Parerea mea e..ca o adevarata famile e completa atunci cind exista si un copil! :) :) :) E cel mai minunat dar al vietii!
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
nynna
membru
membru
 
Mesaje: 5438
Membru din: Mie Sep 27, 2006 6:53 pm
Localitate: "Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima."
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde hana » Vin Iun 08, 2007 8:18 pm

BINE AI VENIT, CRISSTINUKA!

Un copil e un MIRACOL! E IMPLINIREA unei familii (atunci cand DUMNEZEU ni-l da). NU cred ca trebuie sa iti convingi sotul, totul e bine sa vina de la sine, un copil DORIT e un copil FERICIT!
Avatar utilizator
hana
membru
membru
 
Mesaje: 8701
Membru din: Joi Mar 29, 2007 3:16 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ofelia » Vin Iun 08, 2007 10:02 pm

Adina scrie:
CRISSTINICA scrie:SUNT UN BUCUROS PROASPAT CARE SE INITIAZA, DUPA CUM SE PARE. VREAU SA-TI MULTUMESC NYNNA PENTRU ARTICOLUL "MAMA DE CARIERA" ESTE PENTRU MINE UN PRILEJ DE A-MI LIMPEZI GANDURILE RELATIV LA UN COPIL. PE CARE NU IL AM FIINDCA SOTUL MEU NU SI-L DORESTE INCA. IAR EU NU VEAU SA-L FORTEZ CHIT CA AUD "TIC-TAC-TIC-TAC...." SI NUVREAU NICI SA "I-L PUN IN BRATE CUM MI S-A SUGERAT DISCRET. CE ARGUMENTE AS PUTEA SA-I MAI ADUC, MAI ALES ACUM CA TOTUSI INCEPE SA SE GANDEASCA LA ASTA? >:D</quote>:D<


BINE AI VENIT ,CRISSTINICA .........UN COPIL REPREZINTA

PERPETUAREA VIETII PE PAMINT .....PASTRAREA PT VIITOR A

ARBORELUI GENEALOGIC .......!
Imagine
Imagine



SA VA FIE VIATA CA UN CANTEC DE VALOARE , CA O FLOARE CU NUME DE TEO !
Avatar utilizator
ofelia
membru
membru
 
Mesaje: 7260
Membru din: Dum Apr 08, 2007 1:17 am
Localitate: Campina-prahova
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Vin Iun 08, 2007 10:09 pm

CRISSTINICA scrie:SUNT UN BUCUROS PROASPAT CARE SE INITIAZA, DUPA CUM SE PARE. VREAU SA-TI MULTUMESC NYNNA PENTRU ARTICOLUL "MAMA DE CARIERA" ESTE PENTRU MINE UN PRILEJ DE A-MI LIMPEZI GANDURILE RELATIV LA UN COPIL. PE CARE NU IL AM FIINDCA SOTUL MEU NU SI-L DORESTE INCA. IAR EU NU VEAU SA-L FORTEZ CHIT CA AUD "TIC-TAC-TIC-TAC...." SI NUVREAU NICI SA "I-L PUN IN BRATE CUM MI S-A SUGERAT DISCRET. CE ARGUMENTE AS PUTEA SA-I MAI ADUC, MAI ALES ACUM CA TOTUSI INCEPE SA SE GANDEASCA LA ASTA? >:D< :-*


bine ai venit :) cand o sa fie momentul atunci o sa apara si bebelu :)
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde CRISSTINICA » Lun Iun 11, 2007 11:29 am

bine ai venit :) cand o sa fie momentul atunci o sa apara si bebelu :)[/quote]VA MULTUMESC PENTRU PRIMIREA CALDUROASA. :-* :-* :-*CATE MESAJE AM PRIMIT!!! VA RESPECT MAMICILOR PENTRU CA V-ATI LUAT INIMA-N DINTI SA CRESTETI UN PUI DE OM, SA-L INDREPTATI PE DRUMUL BUN, SA-I SPUNETI CE TREBUIE ATUNCI CAND TREBUIE. CRED CA-I MINUNAT SA-I VEZI CUM SE SCHIMBA CRESCAND, DAR MI SE PARE FASCINANT SA VAD ASEMANARILE- SI NU NUMAI FIZICE!- CU PARINTII SI CU CELELALTE RUDE. EU AM DOI NEPOTEI, DE 6 SI 2 ANI SI-MI SUNT TARE DRAGI. >:D<
sunt o ratzushca tare norocoasa! prietenii stiu de ce!
http://crisia.net/
Avatar utilizator
CRISSTINICA
membru
membru
 
Mesaje: 3429
Membru din: Mie Iun 06, 2007 8:27 am
Localitate: BUZAU
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde gabrielle » Lun Iun 11, 2007 11:41 am

sa ti fie sanatosi nepoteii CRISSTINICA :)
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
Avatar utilizator
gabrielle
membru
membru
 
Mesaje: 31980
Membru din: Vin Apr 13, 2007 3:52 pm
Localitate: in fata televizorului urmarind-o pe TEO
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

  • Reclame
cron