• Reclame

Revista Teo: www.revistateo.ro

BUCURIA CUNOASTERII

BUCURIA CUNOASTERII

Mesajde Teofan » Mie Apr 25, 2007 10:33 am

Sa ne amintim (sau sa aflam) care sunt cele sapte minuni ale lumii;

azi, FARUL DIN ALEXANDRIA
Imagine

Chiar daca el nu mai exista fizic -doar ruinele temeliei si cateva bucati scoase la iveala din mare - constructia a dainuit si a ajuns pana la noi, denumirea de far existand si in limba romana, provenind de la acea constructie ce se afla in insula PHAROS ( situata langa Alexandria, Egypt) .Scopul pentru care a fost ridicata era facilitarea circulatiei maritime deosebit de intense care se efectua zi si noapte, Alexandria fiind unul din cele mai mari porturi la acea vrema.
Imagine
Ma bucur si dau din coada!
Teofana
Teofan
membru
membru

Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Teofan » Joi Apr 26, 2007 10:27 am

Azi a doua minune a lumii antice -ordinea e la intamplare cu o singura mentiune:am lasat ultima minunea care inca exista si pe care am vazut-o cu ochii mei .Ce-am simtit? Veti vedea atunci, veniti aici zilnic si vom ajunge impreuna la minunea minunilor, cum altfel sa o numesc avand in vedere ca ea a invins chiar si timpul...daca totul e in regula, adica o sa dispun de calculator, sper sa va povestesc mai multe despre a saptea minune a lumii nu doar sa postez fotografia .
Deci azi,
STATUIA LUI ZEUS DIN OLIMPIA

Imagine

Olimpia se afla in Peloponez( Grecia). Nu era un oras propriu zis ci un loc sacru si loc de desfasurare a intrecerilor sportive (jocurile olimpice).
Statuia nu mai exista au ramas doar bucati din templul care a gazduit-o,coloane si pietre din fundatie,de asemenea stadionul olimpic (am avut norocul sa calc si eu prin acele locuri, e coplesitor!)
Poate va intrebati de unde se stie de statuie daca ea nu mai exista...ca si in alte cazuri de minuni disparute, din descrieri facute de diversi autori, uite chiar si imaginea de mai sus este o creatie, ce ne-am fi facut fara artisti, creatori, in general !
Se cunoaste autorul statuii, este Phidias, renumit sculptor al lumii antice despre care se spune ca avea capacitatea sa-si conduca mana cu puterea mintii, va dati seama ? sa poti reproduce o imagine mentala in mod fidel...e absolutul ! asta cred ca mi-as dori daca as fi pictor sau sculptor!
Imagine
Imagine
din pacate pictura de care va spuneam era alb negru , nu am reusit s-o postez mai sus cum ziceam am gasit o imagine color pana la urma...
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Vin Apr 27, 2007 6:37 am

Imagine
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Vin Apr 27, 2007 7:01 am

Le-ati recunoscut?

GRADINILE SUSPENDATE ALE SEMIRAMIDEI

Tot e ora cafelei, ar fi fost minunat s-o putem bea acolo...daca ar mai fi existat !
Orice minune tine trei zile ? NU, aceasta minune a tinut mult mai mult dar din ea nu a mai ramas nici atat cat sa confirme, in mod sigur, locatia.Se presupune doar ca s-ar fi aflat in cel mai vechi oras al omenirii, Babilon .
De ce se cheama gradinile Semiramidei din nou e un mister, unii spun ca ele au fost create de regele Nabucodonosor si daruite sotiei pe care o chema altfel , nu Semiramida care ar fi trait cu mult inainte...se stie totusi ca un rege le-a daruit sotiei, ei vedeti , pe vremea aceea in loc de buchet de flori se daruia o gradina intreaga...daca erai rege!
Imaginati-va o oaza in desert...acum imaginati-va o explozie de vegetatie asezata in trepte revarsandu-se ca de pe o scara uriasa ...arhitectura unica, sistem de irigatii ingenios , necunoscut nici pana in ziua de azi...imaginea de mai sus o sa va ajute ,sper.
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Sâm Mai 05, 2007 5:36 pm

Imagine
COLOSUL DIN RHODOS
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Sâm Mai 05, 2007 5:51 pm

Imagine
MAUSOLEUL DIN HALICARNAS
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde fly » Dum Mai 06, 2007 12:02 am

adiem scrie:Le-ati recunoscut?

GRADINILE SUSPENDATE ALE SEMIRAMIDEI

Tot e ora cafelei, ar fi fost minunat s-o putem bea acolo...daca ar mai fi existat !
Orice minune tine trei zile ? NU, aceasta minune a tinut mult mai mult dar din ea nu a mai ramas nici atat cat sa confirme, in mod sigur, locatia.Se presupune doar ca s-ar fi aflat in cel mai vechi oras al omenirii, Babilon .
De ce se cheama gradinile Semiramidei din nou e un mister, unii spun ca ele au fost create de regele Nabucodonosor si daruite sotiei pe care o chema altfel , nu Semiramida care ar fi trait cu mult inainte...se stie totusi ca un rege le-a daruit sotiei, ei vedeti , pe vremea aceea in loc de buchet de flori se daruia o gradina intreaga...daca erai rege!
Imaginati-va o oaza in desert...acum imaginati-va o explozie de vegetatie asezata in trepte revarsandu-se ca de pe o scara uriasa ...arhitectura unica, sistem de irigatii ingenios , necunoscut nici pana in ziua de azi...imaginea de mai sus o sa va ajute ,sper.

Imagine

v`ar placea sa traiti in tipul acela???? mie da. Si parca tanjesc dupa o iubire ca aceea... in care sa poti primi o gradina intreaga de flori.
Ultima oară modificat de fly pe Dum Mai 06, 2007 2:58 am, modificat 1 dată în total.
Imagine La multi ani pisicuta!!!
fly
membru
membru

Mesajde Teofan » Dum Mai 06, 2007 12:27 am

adiem scrie:Imagine
COLOSUL DIN RHODOS
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Dum Mai 06, 2007 12:35 am

Imagine
TEMPLUL LUI ARTEMIS DIN EFES
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Dum Mai 06, 2007 12:47 am

Am trecut in revista minunile mai putin cea care inca mai dainuie si in prezent. NU am sa va fac o descriere a celei de a saptea minuni a lumii antice ci am sa va spun ce am simtit atunci cand m-am aflat in fata ei.
Sper din tot sufletul ca ea sa dainuie de-a pururi, sa poata fi vazuta de toti cei ce vor veni dupa noi.
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde fly » Dum Mai 06, 2007 3:05 am

adiem scrie:Am trecut in revista minunile mai putin cea care inca mai dainuie si in prezent. NU am sa va fac o descriere a celei de a saptea minuni a lumii antice ci am sa va spun ce am simtit atunci cand m-am aflat in fata ei.
Sper din tot sufletul ca ea sa dainuie de-a pururi, sa poata fi vazuta de toti cei ce vor veni dupa noi.

cine nu ar vrea sa vada acesta minune Imagine esti o fericita ca ai putut fi acolo la "radacinile" civilizatiei
Imagine La multi ani pisicuta!!!
fly
membru
membru

Mesajde Teofan » Lun Mai 07, 2007 4:17 pm

Imagine
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Lun Mai 07, 2007 4:22 pm

Yes ! !!am reusit sa pun imaginea din calculatorul meu fara probleme !
Aceasta e o poza facuta de mine, ACOLO !
Urmeaza comentariu ...in curand !
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mar Mai 08, 2007 11:19 am

Dragii mei , am facut aici un mic coltisor al meu, tot voia Adi sa ne daruiasca un blog, ce nevoie mai am de blog eu sau ceilalti bucurosi cand ne simtim atat de bine oriunde pe forum.
Dupa cum vezi draga Adi, tot voiai sa-ti scriem ce reprezinta clubul bucuriei pentru noi, iti spun ca pentru mine el reprezinta pur si simplu un loc unde ma simt bine.
Ma simt ca la mine acasa .
Tu esti gazda, o gazda primitoare, bucuroasa de oaspeti.
M-am simtit atat de bine in casa ta incat am inceput sa o consider propria casa, am inceput sa o ingrijesc si incerc sa o fac sa arate bine.
…Si am pus in coltisorul meu ce am vrut.
Unde e a saptea minune a lumii antice?
O sa vina negresit.
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mar Mai 08, 2007 11:24 am

Azi as vrea sa cititi altceva...
...de la OCTAVIAN PALER citire:

>>Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si stanga,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa citim si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris, avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam, avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu...
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mar Mai 08, 2007 11:26 am

....Avem timp pentru ambitii si boli, sa invinovatim destinul si amanuntele, avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare avem timp sa ne alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile, avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam, avem timp sa ne facem prieteni , sa-i pierdem , avem timp sa primim lectii si sa le dam uitarii dupa aceea , avem timp sa primim daruri si sa nu le intelegem.

Avem timp pentru toate.

Nu e timp doar pentru putina tandrete.

Cand sa facem si asta murim...>>
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 09, 2007 11:02 pm

florina scrie:
adiem scrie:Am trecut in revista minunile mai putin cea care inca mai dainuie si in prezent. NU am sa va fac o descriere a celei de a saptea minuni a lumii antice ci am sa va spun ce am simtit atunci cand m-am aflat in fata ei.

cine nu ar vrea sa vada acesta minune Imagine esti o fericita ca ai putut fi acolo la "radacinile" civilizatiei

multumesc draga mea pentru ca mi-ai facut onoarea de a intra aici si mai mult, de a semna in "cartea de oaspeti"..a topicului meu...
Precum spui , sunt o fericita din acest punct de vedere , si vreau sa nu pastrez doar pentru mine aceasta fericire...
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 09, 2007 11:15 pm

asadar...numita si "marea piramida" piramida lui Keops se inalta alaturi de ce a lui Mikerinos si Kefren pe platoul de la Giseh.

Descrierea lor o gasiti pe net pe o multime de siteuri, n-are rost sa va ofer niste informatii sa zicem tehnice.
Altceva v-am promis...impresii.
Bine ca m-am apucat, deja e miezul noptii si dupa o zi destul de grea parca nu vin deloc cuvintele...
O sa revin ...
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 16, 2007 10:45 am

“Moartea se va napusti asupra celor ce deranjeaza somnul faraonilor”
acest lucru scrie la intrarea in mormantul lui Tutankhamon .
Nu are legatura cu marea piramida dar am amintit despre blestem pentru ca de cate ori am intrat pe site cu scopul precis de a face relatarea promisa a intervenit cate ceva.

Aproape ca a inceput sa ma amuze, e ca un joc !
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 23, 2007 11:47 am

am vrut sa scriu la topicul meu favorit..."mai stii sa visezi ?"
ca sa raspund inca o data ,da, stiu , dar topicul era blocat, asa ca m-am refugiat aici in barlogul meu (sa zicem blog daca vreti voi )...

sunt foarte melancolica azi si slava domnului pot sa-mi permit sa fiu, se pare ca se contureaza o poezioara la orizont...ce pacat ca tot ce e pe net e public...as vrea sa va scriu toate poeziile mele dar nu pot sa-mi permit, vreau sa ramana ale mele, totusi...

trebuie sa va spun macar prima strofa, iata :
"Ma simt strivita de petale
Am ochi lumina, zambet-soare,
Doresc sa zbor si stiu ca-i greu,
Incerc mereu, mereu, mereu. "

postat azi 23 mai 2007
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 23, 2007 12:07 pm

A iesit soarele de-a binelea...putina plimbare nu strica, mai ales cand e pe malul Senei ...

Pe jos prin Paris
postat 23 mai 2007

…Poate nu e cel mai frumos oras al Europei dar cel mai captivant cu siguranta ca este.
De ce ?
Pentru ca e pentru toate gusturile, varstele, culturile.
Primul lucru care imi apare in minte :Sena. Curge molcom tulburata doar de mici ambarcatiuni de agrement .
De-o parte si de alta a tacutului fluviu cladirile au pastrat mai bine ca in alte locuri atmosfera unui timp istoric nealterat.
Oameni celebri , evenimente aproape legendare au ridicat orasul si locuitorii sai la un statut greu de egalat inca de la inceput cand regii Frantei si-au centralizat puterea aici.
Napoleon I si-a legat numele de Luvru ,Arc de Triomphe, Madeleine si Arc du Carrousel
Napoleon III de centrul orasului iar presedintii Frantei moderne de cartierele noi- La Defance, Tour Montparnasse si Beaubourg, piramida de sticla de la intrarea in Luvru, muzeul d’Orsay, biblioteca nationala.
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 23, 2007 12:20 pm

...Oricat de atent esti la arhitectura cladirior te lasi furat de frumusetea simpla a vietii de pe strada.
Putine orase pot concura cu multimea si varietatea restaurantelor, cafenelelor traditionale sau moderne insiruite de-a lungul fiecarei strazi.
Numai o plimbare pe jos iti da ocazia sa surprinzi adevarata culoare locala.
Imformatiile ti se ofera pe tava .
Dai cezarului ce e al lui . Paris = capitala cinematografiei .
Muzica ? La Paris e la ea acasa, fie ca-i jazz, salsa, avant garde, ori muzica africana...

postat 23 mai 2007
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde malimai » Mie Mai 23, 2007 12:38 pm

adiem scrie:Azi as vrea sa cititi altceva...
...de la OCTAVIAN PALER citire:

>>Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si stanga,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou, sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa citim si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris, avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam, avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu...

ti-ai creat un coltisor minunat si e o placere sa-l vizitezi.
Octavian Paler avea dreptate:avem timp pentru toate,numai sa vrem.
malimai
membru
membru

Mesajde Teofan » Mie Mai 23, 2007 12:59 pm

Saracu' Paler voia doar sa ne daruiasca din ce a invatat el de la viata din pacate noi citim, vrem sa retinem si apoi ne lasam iar invalmasiti in cotidian .

Am bifat insa cateva , putine, pe care am constatat ca le practic .
Mi-am propus sa recitesc din cand in cand si sa incerc sa aplic sa mai pot bifa inca una si inca una...n-am facut-o !

Tu spui ca avem timp pentru toate numai sa vrem...inca nu cred asta, trebuie sa ai si multa, multa energie si tot nu poti face tot ce vrei .
Poate doar rotindu-le ! Macar asa ...

Iti multumesc pentru vizita, te astept oricand cu multa ,multa placere !
Imagine
Teofana
Teofan
membru
membru

Mesajde malimai » Mie Mai 23, 2007 1:15 pm

Ai dreptate.Citim,ne place suntem de acord,dar asa cum spui,continuam in acelsi fel.

Avem timp pentru toate,numai sa vrem...intradevar,pe rand.Dar noi vrem mereu sa facem doar ce tine de viata de zi cu zi.Servici,copii,gospodarie,,servici,copii,gospodarie...si tot asa.
Nu facem ceea ce vrem noi cu adevarat.Nu lasam deoparte gospodaria pentru vacante prelungite,nu lasam serviciul pentru distractii cu prietenii si nu cheltuim banii stransi cu greu pe haine,bijuterii,jucarii,flori,mobila noua,restaurante,masini,si alte si alte lucruri pe care le-am vrea sau care ne-ar relaxa.
Cate nu am vrea sa facem,dar noi facem doar ceea ce trebuie si vine ziua cand,Doamne fereste,faci infarct la 47 de ani si .........
malimai
membru
membru

Următorul

Înapoi la Nu ne vede nimeni