• Reclame

Revista Teo: www.revistateo.ro

BOUTIQUE "LA CRISSTINICA"

Prietenii Bucuriei

Mesajde CRISSTINICA » Mie Feb 27, 2008 11:28 am

v-ati intrebat vreodata ce ati face daca brusc toate sursele de venit ar diparea fara urma impreuna cu toate economiile pe care le-ati strans cu truda? ce-ati fi in stare sa faceti ca sa va hraniti familia si sa platiti ratele si utilitatile in conditiile in care asupra voastra planeaza si spectrul despartirii in termeni neplacuti de firma la care ati lucrat, ceea ce va cam impiedica a va angaja?
aceste grave griji planeaza asupra lui dick si jane, personaje intr-un film pe care vi-l recomand cu caldura:"distractie cu dick si jane". iar ei au gasit unica solutie: sa fure! ei si sa vezi doi hoti mascati care intra la un fast food si unul goleste casa de marcat iar celalalt cere cu un glas nervos doua cafe-frappe, unul sa fie cu frisca dietetica! jim carey este la fel cum il stiti, talentat pana peste urechi. jane este tea leoni, mai putin vazuta prin filmele din ultima perioada. finalul filmului este destul de neasteptat as zice si implica razbunarea pe acel director vinovat de falimentul firmei la care lucrase dick, faliment care a dus la intregul chin al amaratei familii. cautati-l ca merita!
sunt o ratzushca tare norocoasa! prietenii stiu de ce!
http://crisia.net/
CRISSTINICA
membru
membru

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde carmen » Mie Feb 27, 2008 1:51 pm

CRISSTINICA scrie:v-ati intrebat vreodata ce ati face daca brusc toate sursele de venit ar diparea fara urma impreuna cu toate economiile pe care le-ati strans cu truda? ce-ati fi in stare sa faceti ca sa va hraniti familia si sa platiti ratele si utilitatile in conditiile in care asupra voastra planeaza si spectrul despartirii in termeni neplacuti de firma la care ati lucrat, ceea ce va cam impiedica a va angaja?
aceste grave griji planeaza asupra lui cuvant interzis si jane, personaje intr-un film pe care vi-l recomand cu caldura:"distractie cu cuvant interzis si jane". iar ei au gasit unica solutie: sa fure! ei si sa vezi doi hoti mascati care intra la un fast food si unul goleste casa de marcat iar celalalt cere cu un glas nervos doua cafe-frappe, unul sa fie cu frisca dietetica! jim carey este la fel cum il stiti, talentat pana peste urechi. jane este tea leoni, mai putin vazuta prin filmele din ultima perioada. finalul filmului este destul de neasteptat as zice si implica razbunarea pe acel director vinovat de falimentul firmei la care lucrase cuvant interzis, faliment care a dus la intregul chin al amaratei familii. cautati-l ca merita!

saptamana trecuta l-am vazut pe hbo comedy, chiar merita vazut ?ceamuzant!
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mie Feb 27, 2008 1:55 pm

"cuvant interzis"??? ?HAHA! ?HAHA! ?HAHA!
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde carmen » Mie Feb 27, 2008 2:00 pm

CRISSTINICA scrie:"cuvant interzis"??? ?HAHA! ?HAHA! ?HAHA!

nu stiu daca se numea asa ca n-am vazut inceputul dar secventa cea mai tare mi s-a parut cand dadeau spargere unei banci si au fost atacati de alti 2 mascati, un coleg si sotia lui
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde carmen » Dum Mar 02, 2008 9:14 am

?hm! oare este inchis? ?hm! nu cred, ca-i usa deschisa ?hm! si nu vad nici o trecere a primaverii pe rafturi. Hai sa dau un pic cu matura, sa sterg un pic praful si aici, unde-si tine ea trairile, sa pun un Imagine
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mar Mar 04, 2008 5:51 pm

eram la a 50-a reteta compensata de azi, aveam de facut si comanda de marfa, vreo trei facturi asteptau de mult sa le fac receptia si pacientii tot veneau. luasem reteta unei doamne si-n disperarea mea ca nu mai termin am inceput sa-i vorbesc cam de sus. in timp ce socoteam reteta cu ochii in calculator o aud: " sunteti o persoana atat de placuta!", "poftim?!" zic, nestiind ce sa cred. "spuneam ca sunteti o persoana deosebit de placuta. si sunteti asa cu toata lumea, am vazut ca ati explicat tuturor cum sa ia medicamentele, sunteti atenta cu toate persoanele, sunteti atenta la bani, dati restul corect..". ma uitam la dansa, constatand ca vorbeste chiar serios si fara ironie, si simtind cum treptat intru in pamant de rusine. si i-am zis: " NU SUNT, DOAMNA! acum sunt plina de nervi, am o groaza de treburi de facut si nu ma mai ajung cu timpul. scuzati-ma! ar fi trebuit sa mai si zambesc si sa fiu cu mult mai umana!"
n-am scapat nici acum de senzatia de rusine. asta daca a vorbit serios si fara ironie. dar si daca a vorbit ironic pentru mine tot este o lectie!
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde adrian » Mar Mar 04, 2008 6:20 pm

eu cred ca doamna are dreptate.
parca ti-e mai mare dragu cand doamnele de la farmacie sunt dragute sau cand cocoana de la posta scoata si ea un zambet.

TU ORICUM ESTI O DRAGUTA. Mai aveti si voi zile proaste si incarcate.
adrian
membru
membru

Mesajde gabrielle » Joi Mar 06, 2008 11:19 pm

are dreptate adi ?toast! ?toast! cristina esti deosebita ;)
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
gabrielle
membru
membru

Mesajde hana » Lun Mar 10, 2008 10:46 am

Felicitari, Crisstinica! Ca a fost ironica sau nu, pe mine m-a impresionat modul tau de a gandi, acea ,,rusine'' fireasca. Te ?pupasca! si astept sa te mai citesc ?pupasca! ?pupasca!
hana
membru
membru

Mesajde VASILICA INACHE » Lun Mar 10, 2008 4:04 pm

esti o fiinta deosebita crisstinica ! ?pupasca! asa ar trebui toti sa ne simtim toti cind credem ca am gresit cu ceva,sau am facut un gest necugetat ,sau am aruncat o privire aiurea!
Imagine Imagine
Domnul nostru Dumnezeu sa fie cu noi!Va doresc tot binele din lume !Va iubesc
BUCUROSILOR !
VASILICA INACHE
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mar Mar 11, 2008 8:05 pm

astazi ma fac purtatoarea de cuvant a unei mame disperate. este vorba de fina fratelui meu, irina similean. iata mesajul ei:

BUNA ZIUA !
MA NUMESC IRINA SIMILEAN LOCUIESC IN BUCURESTI, IN
MILITARI SI AM UN BAIETEL PE NUME DRAGOS -STEFAN DE
1AN SI 5 LUNI CARE ESTE DIAGNOSTICAT CU
TETRAPAREZA SPASTICA , MICROCEFALIE , MICROOFTALMIE-
RETARD PSIHOMOTOR SEVER .
BAIETELUL PROVINE DIN SARCINA NORMALA CU TOATE
ANALIZELE CU TOATE ECOGRAFIILE LA ZI, NASCUT NORMAL
38 DE SAPT, CU GREUTATE 3 KG, CU 50 DE CM, CU APGAR
9 SI DE LA 2 LUNI NE CHINUIM SA AFLAM DE UNDE S-A
DECLANSAT BOALA !!!!!!
NIMENI NU NE-A DAT UN RASPUNS CONCRET !
IN URMA INVESTIGATIILOR EFECTUATE CARIOTIP GENETIC
, ADN ----- NU SUNT EVIDENTIATE MODIFICARI !
LA TOMOGRAF MI S-A SPUS CA NU S-A OXIGENAT
CREIERUL LA UN MOMENT DAT DAR NU SE STIE CAND!
INANTE DE TRAVALUIL , IN TIMPUL LUI SAU DUPA
FACEM RECUPERARE DE LA 5 LUNI SI TRATAMENT
NEUROTROFIC
PROGRESELE SUNT MICI, ABIA TINE CAPUL, NU STA
SINGUR IN FUNDULET, NU SE INTINDE DUPA JUCARII.
RADE , GANGURESTE E VESEL SI VREA CU ORICE PRET SA
TRAIASCA. PT EL NE LUPTAM SI EU SI SOTUL MEU!!
AM GASIT O CLINICA IN UCRAINA PENTRU RECUPERARE SI
VREAU NEAPARAT SA MERG CU EL ACOLO. AU FOST PARINTI
CU COPII CU ACELASI DIAGNOSTIC SI AU REZULTATE
DEOSEBITE !
COSTUL ESTE DESTUL DE MARE 3000 EURO / ETAPA. NU
AVEM ATATIA BANI. STAM CU CHIRIE, AVEM CREDITE SI NU
MAI AVEM CUM SA STRINGEM ACESTI BANI. PARINTII NU AU
POSIBILITATEA SA NE AJUTE. VREAU SA MA DUC MACAR SA
VAD DACA FACE PROGRESE.
M-AM INSCRIS PE SITE-UL CLINICII DIN UKRAINA
SI AM PRIMIT RASPUNS CA AM FOST REAPRTIZATA LA
RECUPERARE IN LUNA IULIE.

VREAU SA LUPT PENTRU STEFANEL!

SUNT CADRU DIDACTIC SI NU POT SA CRED CA
PUIUTUL MEU NU MA VA STIGA ,,MAMA,,
CU SPERANTA CA MA VETI AJUTA VA MULTUMESC
IRINA MAMICA LUI DRAGOS-STEFAN
PENTRU CONTACT - telefoanele le gasiti la mine-
VA MULTUMIM DIN SUFLET ANTICIPAT

va asigur, daca mai era nevoie, ca tot ce spune este adevarat. tatal lui stefanut este jandarm, mama lui este profesoara de romana si se lupta extraordinar de mult pentru acest copil, rodul iubirii lor, un prunc care a fost foarte dorit si asteptat. orice ajutor, de orice natura, nu numai financiar, este binevenit. poate stiti medici, poate stiti clinici care-i pot ajuta, poate mai bune decat cea din ukraina. pana de curand nici de aceasta clinica nu stiau.
stiu ca poate nu era locul aici unui astfel de mesaj, dar ne sunt prea apropiati iar o viata atat de frageda si de incercata merita un ajutor.
va multumesc si eu inca o data.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde Adina » Mar Mar 11, 2008 8:26 pm

Crisstinica, plang si eu alaturi de parintii acestia ! Ma doare sufletul pentru Stefanel si pentru toti cei care-l iubesc ! Nu stiu cum pot sa ajut , nu cunosc medici sau clinici, dar daca exista un cont pentru donatii , te rog sa ni-l dai si noua ! Sunt convinsa ca o suma, oricat de mica ar fi, conteaza ! Doamne-ajuta !
Imagine La multi ani, surioara! Imagine
Adina
membru
membru

Mesajde hana » Mar Mar 11, 2008 8:43 pm

M-am cutremurat cand am citit, mai ales ca Stefanel este cam de varsta puiucului meu. Cunosc cum e si cu invatamantul si ...imi dau seama de disperarea lor.
As dori si eu sa pun intr-un cont, bob cu bob se aduna.
Mai stiu ca la emisiunea Irinei Reisler, de pe Romantica s-au rezolvat cazuri speciale. Multe. Sa intre mamica lui Stefanel pe blogul Irinei. Irina, cand eu am avut o problema cu Victor mi-a raspuns la mesaj in aceeasi zi si mi-a dat nr. de tel. al unei doctorite. Asa ca, sa incerce.
De asemenea, eu zic sa scrie peste tot, la toate emisiunile pentru sanatate si sa caute fundatii care se ocupa de asa ceva.
Sanatate!!!
hana
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mar Mar 11, 2008 9:06 pm

irinuca si stefanel au fost sambata la focus la prima, la 6, iar intr-una din zilele urmatoare ii puteti vedea la povestiri adevarate, numai ca nu stiu exact cand. am si conturile, pentru cine doreste le trimit pe privat. va multumesc din suflet, pentru un sufletel...
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde carmen » Mar Mar 11, 2008 9:33 pm

crisstinica, te rog, lasa conturile la locul nostru de dat cu capul
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde gabrielle » Mar Mar 11, 2008 10:33 pm

vai cristina am citit si imi curg lacrimile ?fara! stiu cum e ?fara! ca asa am fost si noi cu pitica ?fara! sper din tot sufletu sa il ajute Dumnezeu
Imagine
Cind viata ti se pare grea si daca vreai sa izbutesti trei arme trebuie sa ai: Sa lupti,Sa uiti si Sa iubesti
gabrielle
membru
membru

Mesajde hana » Mie Mar 12, 2008 12:09 pm

carmen scrie:crisstinica, te rog, lasa conturile la locul nostru de dat cu capul

o idee foarte buna!
hana
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mie Mar 12, 2008 12:30 pm

COSTINA scrie:
carmen scrie:crisstinica, te rog, lasa conturile la locul nostru de dat cu capul

o idee foarte buna!

se va pune in aplicare dupa amiaza, le am acasa.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde VASILICA INACHE » Mie Mar 12, 2008 5:37 pm

Imi pare f. rau crisstinica pt. acest suflet de copil nevinovat! din nou m-am intristat la o astfel de veste ! Irina Reisler nu stiu in ce masura te poate ajuta ca am incercat si eu sa ajut o fetita de 5 anisori care are un diagnostic f. grav si mi-a raspuns astfel:

Doamna VASILICA INACHE,

Din pacate, nu va putem ajuta cu o parere, nu avem competenta, noi nu
sintem medici, ci jurnalisti. Trebuie consultat un medic neurolog, ca sa
primiti raspunsurile de care aveti nevoie. Va pot trimite numarul de
telefon al domnului doctor Sergiu Stoica, este cel mai bun neurochirurg
pediatru pe care l-am intilnit - 0721.375.262.

Nici in sensul unei campanii umanitare nu putem ajuta, pentru ca sintem o
emisiune medicala si nu facem astfel de campanii. Cred ca, pentru
stringerea de fonduri ar fi bine sa mergeti la "Povestiri adevarate" la postul Acasa Tv.

Este exact ce spuneai tu ca urmeaza sa faca mama copilasului sa mearga la postul Acasa Tv la "Povestiri adevarate " ,iar daca nr. de telefon iti este de folos ,ti l-am oferit din toata inmia !Sa dea Domnul sa auzim de bine !
Imagine Imagine
Domnul nostru Dumnezeu sa fie cu noi!Va doresc tot binele din lume !Va iubesc
BUCUROSILOR !
VASILICA INACHE
membru
membru

Mesajde hana » Vin Mar 14, 2008 11:58 am

De cateva zile ma tot gandesc la Stefanut si mi-am adus aminte de ceva. Cand lucram, la alimentara de langa Parcul de soft era un bol pe care era lipita fata unui baietel si descris in cateva randuri diagnosticul sau.
Mereu lasam o parte din rest, la fel si colegii mei. Se strangeau banuti.

Ma gandesc daca e posibil ca si tu in farmacie sa pui (nu poza) un bol pe care sa fie un pic descris cazul si oamenii pot, de asemenea, lasat restul sau o parte din el.
De asemenea cei apropiati sau parintii pot face lucrul asta in anumite alimentare sau alte locatii din Bucuresti. Totul e sa cunosti vanzatorul si sa ai incredere in el.
Nu stiu..e o idee, nu stiu daca si o solutie.
Sanatate!!!
hana
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Vin Mar 14, 2008 5:40 pm

costina, te iubesc! nu--mi dadea prin cap! de luni o sa pun si eu in farmacie asa o cutiuta. multumesc!
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde adrian » Vin Mar 14, 2008 6:10 pm

Sunt de parere ca ar trebui sa facem conturile accesibile tuturor.

"Loc de dat cu capul" este un topic vizibil doar de membri cu acces special.
Poate daca postezi conturile aici, si adresa web data de tine ar fi mai bine.

Este doar o parere.
adrian
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Vin Mar 14, 2008 6:22 pm

adi, iti multumesc. nu mi-am permis fara acordul tau.

conturile pentru stefanut:
euro - RO49RNCB0077001212130007
RON - RO76RNCB0077001212130006

LA BCR SECTOR 6 PE NUMELE SIMILEAN IRINA

multumim!

http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emi ... pilul.html

la acest link ii puteti vedea pe stefanut si parintii lui in emisiunea tv.
CRISSTINICA
membru
membru

Re: BOUTIQUE "LA CRISSTINICA"

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Mar 15, 2008 6:03 pm

Iata ca intr-o minunata zi de vara baiatul tau vine in vacanta de la facultate si da minunata veste: “Mama, tata sunt gay!” sau:” Mama, tata, ma insor cu iubirea mea, Stralucirea!” sau:”Mama, tata, m-am hotarat sa renunt la credinta ortodoxa si trec la iudaism!”. Ce faci? Dai ochii peste cap si lesini putin? Da, dar dupa ce te vor trezi cu palme peste obraji si otet pe la nas el e tot acolo si-i tot gay!. Il dezmostenesti? Posibil, dar pe el oricum nu-l intereseaza apartamentul la bloc si loganul care a inlocuit stramoseasca dacie. Te revolti toata cu gandul la ce va spune lumea sau pur si simplu ii spui:” Dragul mamei, traieste cum te simti tu mai bine!”?
Primul pas spre acceptare si toleranta e un exercitiu simplu, care se numeste:”… dar daca…?” Ganditi-va la filmul “planeta maimutelor”. Acolo lumea era populata de maimute iar oamenii erau rasa mai redusa ca numar, considerata inferioara si tratata ca atare. Daca stam si ne gandim un minut cum am fi trait intr-o astfel de lume cred ca ni se deschide mintea spre cei diferiti. Si ni se deschide sufletul pentru a face pasul spre ei. Spre a-I intelege si a accepta ca si ei exista. Desigur ca daca si spre noi se va face un pas, drumul care ne desparte va fi cu atat mai usor de parcurs. Exercitiul asta e atat de usor si totusi suntem atat de putin dispusi la a-l aplica!
Sa mai facem insa un exercitiu scurt: ce va vine in minte imediat asociat cuvantului tigan?- sau rrom, cum vi se pare politically correct-. Ia sa incerc: hot, murdar, tzeapa, manele, fuste lungi si cretze, copii fara numar, negru, urat, agresiv, poale-n cap? De ce nu: Ion Voicu, Nelu Ploiesteanu, Jean Constantin, Stefan Banica, Barbu Lautaru? Va spun eu: pentru ca asta se promoveaza. Vedem rromi care se bat cu mare drag si-si urla nemultumirile in gura mare. Vedem rromi care cersesc prin cele strainatati, sunt adusi cu avioanele inapoi si pleaca la loc. Vedem rromi care mai au un pic si aranjeaza casatoria copiilor de cum ii scot din maternitate. Vedem rromi in carute, soiosi si rupti in fund hranind cu ce apuca ciurda de copii murdari si-n ochi. Asta ni se arata, asta ni se spune despre ei. Nu vezi familiile obisnuite, cu case fara turnulete, fara kilograme de aur si care muncesc pentru traiul zilnic ca si oricare roman. Astea nu fac audienta. Pacat ca unele posturi tv care dau impresia ca ar vrea sa-i ajute mai mult rau le fac…
Parerea mea este ca ar fi mai lesne acceptati daca ar face si ei pasul spre noi. In totalitatea lor. Este un lucru de cinste ca-si pastreaza traditiile. Asta insa nu-i impiedica in nici un fel sa evolueze. Si noi iubim traditiile noastre populare si ne straduim sa le pastram. Dar am invatat intre timp ca se poate ara si cu tractorul, nu numai cu plugul tras de boi, ca se pot spala rufele si la masina de spalat, nu numai la rau si sa le uscam pe gard. Am constientizat ca educatia e cheia evolutiei si ca fara scoala nici un copil nu are vreo sansa, indiferent cat aur a mostenit de la familia sa.
Sa stiti ca eu nu ma simt deloc MADE IN ROMANI-A! RROMII insa poate ar trebui sa faca ceva mai mult ca sa se poata simti MADE IN ROMANIA.
CRISSTINICA
membru
membru

Re: BOUTIQUE "LA CRISSTINICA"

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Mar 22, 2008 4:18 pm

irina, gigi si mai ales stefanel multumesc tuturor acelora care le-au fost alaturi si i-au ajutat. in acest moment au reusit sa stranga banii necesari pentru prima tura de recuperare si asteapta cu nerabdare luna iulie ca sa ajunga in ucraina la clinica. drumul cel lung abia incepe....
multumita ideii costinei am reusit sa strang si eu ceva banuti, mai ales ca unii oameni l-au recunoscut pe stefanel de la tv. insa voi pastra cutia acolo pentru orice copil care va avea nevoie de bani pentru vreun tratament.
http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emi ... lului.html
CRISSTINICA
membru
membru

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Prietenii bucuriei