• Reclame

Revista Teo: www.revistateo.ro

BOUTIQUE "LA CRISSTINICA"

Prietenii Bucuriei

Re: BOUTIQUE "LA CRISSTINICA"

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Mar 22, 2008 4:19 pm

De multe ori m-am intrebat ce s-a-ntamplat cu femeile de-a disparut matriarhatul. Cum de-am renuntat la rolul dominant in societate? Ce s-a schimbat in psihologia noastra? Nu ma intelegeti gresit, nu sunt o feminista disperata. Cred cu tarie ca exista meserii “de barbati” si meserii “de femei”, treburi “de barbati” sau treburi “de femei”. Nu sunt foarte sigura ca ne-am descurca perfect daca brusc ne-am trezi pe lume fara barbati . Dar ma deranjeaza ceva. Nu stiu daca asa o fi in lumea-ntreaga, dar barbatul roman are fata de femei o atitudine, cum sa-i zic? Parinteasca. Ceva de genul: “eh, femeia, e si ea, acolo….” . Suntem “tolerate”. E peste puterea lor sa inteleaga si sa accepte ,mai ales, ca putem gandi sau avea opinii. Ca putem uneori sa facem la fel de multe ca si ei. Nu conteaza ca muncim de doua ori mai mult, ei duc greul familiei. Nu conteaza ca am absolvit o facultate, locul nostru e la cratita. Comparand o realizare, daca e a unui barbat, e de admirat. Tipul e tare, e smecher, etc.! Daca e a unei femei: ” eee, cine stie cu cine s-a culcat… “
Cand vad si aud un astfel de barbat care din doua vorbe face praf realizarile unei femei nu ma pot stapani sa ma-ntreb: ”Ce mama te-a crescut, domnule?” . Caci asta e iarasi un aspect pe care nu-l inteleg: cum femeia romana, care a inghitit atata timp parerile masculului autohton, nu a reusit sa-si creasca baiatul in mai mult respect pentru femei? Si parca ar licari si un raspuns: facand totul pentru lumina ochilor ei, BAIATUL! Punandu-i totul pe tava. Asteptandu-l cu masa pusa fara sa-i ceara s-o ajute la gatit sau macar la strans masa si spalat vasele. Pregatindu-i hainele fara sa-l lase sa vada cat de mult munceste spaland de mana pantalonii si sosetele pe care le-a murdarit la fotbal. Lasandu-l pe mana tatalui sau, caci “barbatii trebuie sa se ocupe de baieti”. Doamnele mele mame de baieti, intrebati-va odata cu mine si cu Mihaela Radulescu ( in cartea “Despre lucrurile simple”) : Cum faci din baiatul tau barbatul care sa iubeasca o femeie asa cum ti-ai dorit sa fii iubita toata viata? Cand ati gasit raspunsul poate ati gasit si calea spre o alta parere a barbatului roman despre femei.
Cat despre noi, fete si femei, mai avem o solutie: sa nu ne mai limitam la a fi decorative. Multe capete de barbati se intorc dupa femei frumoase, dar toate capetele raman intoarse catre femeia care stie ce vorbeste si o face placut si inteligent. Asadar: cititi, educati-va, evoluati! Ascultati si retineti, chiar daca e vorba de domenii “barbatesti”. Fiti curioase nu numai in legatura cu ultima moda la blugi si oja, ci si cu ultimele modele lansate la Salonul auto de la Geneva, cu ultimele evolutii in politica romaneasca sau chiar in fotbal. Daca sofati faceti-o corect si atent, si-asa toti barbatii considera ca n-avem ce cauta la volan, si, vai, unele dintre noi chiar ca n-au ce cauta…. Cu alte cuvinte, haideti sa nu le mai dam apa la moara. Sa nu mai intrebam : “ El Nino e un cantaret latino?” sau : ”Cat de scump e demarajul, de-i asa de grav ca l-am pierdut?”. Haideti sa-i facem sa recunoasca atunci cand suntem cu un pas in fata. Sunt sigura ca putem.
sunt o ratzushca tare norocoasa! prietenii stiu de ce!
http://crisia.net/
CRISSTINICA
membru
membru

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde CRISSTINICA » Vin Mar 28, 2008 10:12 pm

romeo si julieta:
Imagine
sunt doi pomisori care cresc imbratisati undeva peste drum de farmacia mea. anul asta insa n-au inflorit in acelasi timp caci julieta a fost mai rusinoasa si a cam si suferit de frig. le-am facut repede o poza sa nu-si schimbe romeo vestmantul.... sper sa se vada mai bine daca dati click pe ea.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde hana » Sâm Mar 29, 2008 11:54 am

Atata iubire, bucurie, dorinta de vita am vazut in imbratisarea lor! Mi-ai inseninat ziua cu aceasta poza, Criss! ?pupasca!
hana
membru
membru

Mesajde carmen » Sâm Mar 29, 2008 8:57 pm

COSTINA scrie:Atata iubire, bucurie, dorinta de vita am vazut in imbratisarea lor! Mi-ai inseninat ziua cu aceasta poza, Criss! ?pupasca!

subscriu doar ca mi-a inseninat seara ?pupasca!
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 12:38 pm

de mult nu mi-am mai pierdut cumpatul asa cum am facut-o miercuri si joi. aceeasi persoana a venit in farmacie in doua zile la rand si de fiecare data a facut un scandal monstru. desi in prima zi m-am stapanit, in a doua zi n-am mai rezistat si am tipat la el si mi-am varsat amarul ca nu mai puteam. desi stiu ca am avut dreptate, caci altfel nu insistam, de ce ma simt atat de rau? de ce mi-e atat de rusine si regret atat de mult ca nu m-am mai putut calma?
in doua zile la rand am plecat la 6 seara de la farmacie, n-am reusit sa-mi fac treburile la timp ca n-am mai apucat din cauza aglomeratiei si in plus, odata cu noul mod de prescriere a medicamentelor a tot trebuit sa intorc pacientii la medic, deci va puteti da seama cam ce stare de iritare vesnica a fost la noi. nici o schimbare in sistemul nostru nu se poate face cu pregatire. totul se face de pe o zi pe alta, indiferent ca se stia de luni de zile ce va trebui facut. normele valabile de la 1 aprilie se aproba pe 31 martie la 4 dupa amiaza, lista de medicamente noua, valabila cu 1 aprilie, e anuntata pe 1 aprilie la 5.45 dupa amiaza, suntem tratati cu atata bataie de joc!
am ajuns acasa in seara cu acel scandal si n-am putut face altceva decat sa ma pun in pat, unde am stat o ora ca sa-mi treaca starea de agitatie. nu puteam sa mananc sau sa fac nimic, simteam pur si simplu ca zbarnai. in acea ora m-am intrebat foarte serios daca nu cumva nu o iau razna. problema mea este insa ca nu pot sa fiu nesimtita! nu pot sa nu ma implic! si totusi, alta ar trebui sa fie solutia....
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 1:06 pm

randy pausch are 47 de ani si este un profesor universitar din america. are cancer pancreatic si mai are cateva luni de trait. aceasta este ultima sa prelegere. ceea ce spune este extraordinar, daca am putea sa respectam macar 5% din sfaturile sale ar fi minunat! intreaga prelegere are aproape doua ore. aveti aici un rezumat, prezentat in emisiune la oprah.
http://www.youtube.com/watch?v=loSSKMVzyKI
pentru cei care nu stau prea bine cu engleza am tradus asa cum m-am priceput mai bine. textul e maricel asa ca-l voi fragmenta in mai multe postari. eu consider ca te poate schimba profund. iata:
La univ. Carnegie exista o traditie, care se numeste “ultima prelegere”. Ipotetic, daca ai sti ca vei muri, si ai avea o ultima prelegere, ce le-ai spune studentilor tai? Pentru mine nu este deloc ipotetic, pentru mine e chiar adevarat. Am luptat cu cancerol pancreatic, care a recidivat dupa operatie , radiatii si chemoterapie. Doctorii imi spun ca nu mai au ce face si imi mai dau cateva luni de trait. Cancerul s-a extins la ficat si sunt cam o duzina de tumori. Nu-mi place asta! Am trei copilasi si sa va fie clar: este foarte naspa! Dar nu pot face nimic in legatura cu faptul ca voi muri. Urmez in continuare un tratament dar in mare parte stiu care va fi finalul: nu pot controla toate partile din care sunt facut la fel cum imi controlez de ex. mainile. Daca nu sunt atat de mohorat cum ati crede imi pare rau sa va dezamagesc, dar aleg sa nu fiu obiectul milei voastre, de fapt sunt mult mai rezistent fizic decat multi dintre voi, chiar daca voi muri curand. Deci, prelegerea de azi nu este despre moarte, ci despre viata si cum sa traiesti, mai ales despre visele din copilarie si despre cum poti sa le atingi.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 1:07 pm

Am avut o copilarie foarte fericita. In tot albumul de fotografii nu am gasit nici una in care sa nu zambesc. Am avut o copilarie grozava, in care visam, visam mereu. Erau timpuri potrivite pentru a visa: cand deschizi tv si vezi oamenii aterizand pe luna totul devine posibil! N-ar trebui sa pierdem niciodata acel spirit! Care erau deci visele copilariei mele? Unul era sa joc in liga nationala de fotbal American- nfl- asta e un vis pe care nu l-am realizat. E foarte important de stiut , chiar daca nu-ti atingi visele poti castiga destul de mult incercand sa ajungi la ele. Este o expresie care-mi place:”experienta e ceea ce capeti atunci cand nu capeti ceea ce-ti doresti” . am jucat mult timp fotbal la juniori si am avut un antrenor extraordinar, care era un tip de moda veche. La antrenamente ma chinuia foarte mult, ma punea sa repet de nenumarate ori si nu era niciodata multumit. Unul din asistentii lui mi-a zis intr-o zi: te-a chinuit tare antrenorul azi, nu? Da, am raspuns. Asta-i bine, mi-a zis, asta inseamna ca-i pasa de tine. Cand nu faci ceva bine si nimeni nu-ti atrage atentia inseamna ca te-au abandonat. Lucrul acesta mi-a ramas pentru totdeauna: atunci cand cineva te munceste fara mila inseamna ca-i pasa si doreste sa te faca sa te perfectionezi.
Cand aveam 8 ani familia mea a facut o excursie la Disneyland, una din cele mai deosebite experiente din viata mea: toate decorurile, atractiile turistice m-au facut sa spun: doamne, chiar vreau sa fac asa ceva, sa creez si eu astfel de lucruri. Asa ca am absolvit facultatea si am cautat sa devin creator, scenarist la disneyland. Am primit o scrisoare de respingere deosebita, si apoi inca o alta, de-a lungul vremii le-am pastrat pe toate pentru ca erau o sursa de inspiratie. in timp s-a intamplat un lucru deosebit: am muncit din ce in ce mai mult, m-am perfectionat si am intrat in cercetarea legata de realitatea virtuala, am avut o inovatie care a fost utila celor de la Disney. am ajuns acolo si am facut parte din echipa de creatori si am lucrat pentru o parte din parc, a fost extraordinar. Totusi, mi-a luat 15 ani sa reusesc si multa multa munca, ceea ce m-a dus la concluzia ca toate obstacolele care ne apar in cale au un rost:nu acela de a ne indeparta de visul nostru ci acela de a ne face sa aratam cat de mult ne dorim ceva.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 1:07 pm

Am avut niste parinti deosebiti, totdeauna ne-am distrat. Tatal meu a fost un tip deosebit, a luptat in al doilea razboi mondial, a facut parte dintr-o generatie speciala. din pacate a murit, iar abia dupa aceea, selectandu-i lucrurile, mama a descoperit ca in razboi fusese decorat cu medalia de bronz pentru fapte de eroism. In 50 de ani de casnicie n-a pomenit despre acea medalie niciodata. Aceasta a fost o lectie extraordinara de modestie pe care am invatat-o de la tata. Acum despre mama. Mamele sunt fiintele care te iubesc chiar daca le tragi de par. Cam asta a fost relatia pe care am avut-o cu mama. Apropos de modestie mama a fost cea care m-a tinut mereu cu picioarele pe pamant. In sesiunea de examene la facultate eram acasa si ma tot vaitam de cat de grele sunt examenele. Ea m-a batut pe umar si mi-a zis: stim cu totii cum te simti. Dar tine minte ca la varsta pe care o ai tu, tatal tau se lupta cu nemtii in razboi. A venit si momentul cand am absolvit doctoratul iar mama m-a prezentat tuturor: acesta este fiul meu, este doctor, dar nu din acela care ajuta oamenii.
Probabil ca cea mai grozava chestie pe care au facut-o ai mei a fost ca m-au lasat sa-mi pictez camera. intr-o zi le-am zis ca as vrea sa pictez ceva pe pereti, ei au zis ok, asa ca am pictat o racheta, niste usi de lift,tot felul de traznai. cel mai grozav lucru a fost ca m-au lasat, mi-au permis sa-mi exprim creativitatea. Am fost binecuvantat sa am astfel de parinti. Ei m-au invatat ca oamenii au mult mai multa valoare decat lucrurile. Cand mi-am cumparat prima masina am fost foarte mandru de mine, aveam o decapotabila stralucitoare. Intr-un week-end mi-am scos cei doi nepotei la plimbare cu masina. Mama lor le-a explicat ca aceasta e masina cea noua a unchiului, nu-i voie s-o murdareasca, etc. etc, iar ei mureau de ras, pentru ca in spatele ei eu varsasem pe canapea o cutie intreaga de suc. M-a intrebat: ce faci?? Si i-am raspuns e un lucru, doar un lucru! Mi-a parut tare bine ca am facut asta, pentru ca in acelasi week-end nepotul meu care era racit a vomitat pe acea bancheta in timp ce ne indreptam spre casa. Nu-mi pasa cat de important ti se pare un lucru nou pe care-l posezi, nimic nu depaseste cat de bine m-am simtit stiind ca nu am facut un baietel de opt ani sa se simta vinovat doar pentru ca era racit.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 1:08 pm

Inca un lucru: trebuie sa te decizi destul de devreme daca esti un tigru sau un magarus: tigrii sunt energici, veseli, curiosi, optimisti, entuziasti si se distreaza! Niciodata nu subestimati importanta distractiei, eu voi muri curand si aleg sa ma distrez sis a ma simt bine AZI, ACUM, MAINE si in toate zilele ce mi-au mai ramas!
Daca vrei sa iti atingi visele trebuie sa muncesti si sa joci corect fata de ceilalti. Adica sa traiesti cu intregritate. Un sfat simplu pe care-ti va fi greu sa-l urmezi: pur si simplu spune adevarul!. Al doilea lucru: cand ai gresit, cere-ti scuze! Si fa-o in mod corect. O scuza corecta are trei parti: imi pare rau, a fost vina mea, ce sa fac ca sa repar greseala? Marea majoritate a oamenilor sar peste ultima parte, asa vei afla daca sunt si sincere scuzele. Al treilea lucru: toti avem persoane care nu ne plac care ne-au facut lucruri rele, dar eu am aflat ca nimeni nu este raul pur. Daca astepti suficient de mult oamenii iti vor arata partea lor buna. Poate n-o vor face prea repede, dar poti sa ai rabdare.
Arata-ti recunostinta. In cursul profesoratului meu am avut vreo 10-15 studenti care lucrau in laborator pentru studiile mele de cercetare. Intr-un week-end i-am dus pe toti la Disneyland pe banii mei. Unul dintre colegi m-a intrebat: de ce-ai facut asta? Probabil ca te-a costat o avere? Cum as fi putut sa nu fac asta? Copii astia au muncit zile si nopti ani la rand pentru ca eu sa ajung sa am cea mai grozava slujba din lume! Recunostinta este un lucru foarte simplu dar foarte puternic.
In sfarstit, nu cred ca a te plange si a te vaicari te va ajuta sa rezolvi problemele. Jackie Robinson, primul jucator negru de baseball din liga I avea prevazut in contract faptul ca nu are voie sa se planga daca oamenii il scuipa. Indiferent daca esti Robinson sau esti un tip ca mine, care mai are cateva luni de trait, poti alege sa-ti petreci cele mai frumoase clipe vaicarindu-te sau poti sa le petreci jucand dur!. Ceea ce pe termen lung in mod sigur te va ajuta mult mai mult.
Este important sa aflati si de ce am tinut aceste prelegeri. Nu este vorba doar despre cum sa-ti atingi visurile, este vorba de fapt despre cum sa-ti traiesti viata. Daca-ti duci viata asa cum trebuie, karma va avea grija de ea insasi si de tine. Visele vor veni catre tine. Daca traiesti asa cum trebuie visele vor veni catre tine. Este grozav ca atata lume a tras folos de pe urma prelegerilor mele dar adevarul e ca de acei 400 de oameni care m-au ascultat mi-a pasat mai putin. Am scris aceasta prelegere doar pentru trei oameni. Cand vor creste mari ei o vor privi. va multumesc!
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Apr 05, 2008 1:10 pm

sper sa-l puteti urmari cat de cat in paralel cu filmul, si-mi cer scuze pentru prescurtari. m-as bucura daca veti gasi in el ceva ce sa va fie de folos.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde Adina » Sâm Apr 05, 2008 1:35 pm

CRISSTINICA scrie:sper sa-l puteti urmari cat de cat in paralel cu filmul, si-mi cer scuze pentru prescurtari. m-as bucura daca veti gasi in el ceva ce sa va fie de folos.

Am citit tot ce-ai scris, mi-a starnit foarte mult interesul si l-am urmarit, am urmarit toata prelegerea . Abia ma puteam abtine sa nu plang, asta doar ca sa nu pierd vreun cuvant sau vreun gest, imagine, orice .
Pentru mine este o lectie ! Multumesc, Cristinica !
Imagine La multi ani, surioara! Imagine
Adina
membru
membru

Mesajde nynna » Sâm Apr 05, 2008 10:10 pm

?pupasca!
Multumim cristinica ptr aceasta prelegere ,foarte interesanta !Si eu urmaresc oprah.!are niste emisiuni foarte interesante cu invitati deosebiti ,emisiuni de unde ai ce invata si afla lucruri noi si utile!
Iti urmaresc cu interes articolele tale si ma simt mult mai bogata!
Inca odata iti multumesc ptr tot ce ne impartasesti !
?pupasca!
Imagine
Imagine
nynna
membru
membru

Localitate: "Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima."

Mesajde carmen » Dum Apr 06, 2008 8:17 am

CRISSTINICA scrie:sper sa-l puteti urmari cat de cat in paralel cu filmul, si-mi cer scuze pentru prescurtari. m-as bucura daca veti gasi in el ceva ce sa va fie de folos.

de folos? tot ce a spus imi este de folos. Oare cat sunt in stare sa aplic din tot ce-am citit? Merita sa incerc. Bine ca stiu unde ma pot intoarce daca gresesc
Multumesc crisstinica ?pupasca!
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Vin Apr 11, 2008 8:43 pm

acum am gasit, acum am postat:

Imi pare/asa ciudat
C-avem atita vreme pentru ura
Ca viata nu-i decit o picatura
Intre
acest pamint si celalalt
Si e neinteles de trist
Ca nu culegem flori,
Ca nu privim la
cer mai des,
Ca nu iubim,
Noi, care/atit de repede murim.

Jean Cocteau

http://www.youtube.com/watch?v=INcSFm0ZhLE

atat de repede....
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde carmen » Dum Apr 27, 2008 6:50 am

CRISSTINICA scrie:acum am gasit, acum am postat:

Imi pare/asa ciudat
C-avem atita vreme pentru ura
Ca viata nu-i decit o picatura
Intre
acest pamint si celalalt
Si e neinteles de trist
Ca nu culegem flori,
Ca nu privim la
cer mai des,
Ca nu iubim,
Noi, care/atit de repede murim.

Jean Cocteau

http://www.youtube.com/watch?v=INcSFm0ZhLE

atat de repede....

parca mai actuale ca oricand sunt aceste versuri

N-am vrut ca in aceasta zi sfanta camera ta sa nu fie in sarbatoare. Hristos a inviat crisstinica Imagine
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Mar Mai 13, 2008 1:24 pm

"Si nu cred in nemurirea relatiei. Decat in cazul in care este foarte sustinuta din interior. Da’ foarte sustinuta. Cu perioade lungi de absenta, fara… „De ce n-ai facut? De ce n-ai dres?“… Whatever… Lucrurile se rezolva. Lasa-l sa faca ce vrea, las-o sa faca ce vrea… Si cu libertate multa, multa. Asta cu toleranta e o tampenie. Sa fii tolerant. Dimpotriva. Adica, de fapt, si libertatea e tot aia. Faptul ca esti in stare sa spui: „lasa-l, ma, sa faca ce vrea.“ Ce-o sa fie? Se darama pamantul daca nu vine el cu cartofi la ora asta? Nu se darama.

Deci asta e secretul…

Sa lasi omul sa faca ce vrea. Si el sa te lase pe tine in pace. Lasatul in pace este marele secret al lungilor relatii. Ca dup-aia se duce la prieteni si le spune: „Nu m-as mai duce acasa, ca iar incepe aia ca: de ce n-am spalat, de ce n-am dus covorul, de ce n-am pus rufele la spalat, de ce n-am spalat masina ca uite ce jegoasa e“… Si daca e jegoasa, ce? Foarte buna. Ce, nu merge? E jegoasa pe-afara, eu ma bag inauntru."

asa zicea teo in interviul din unica.acum, dupa 8 ani de "tras la caruta", ii dau dreptate intru totul.

restul e un zambet. sau un ras continuu. viata e frumoasa!

[youtube]9CkKuA86Mis[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=9CkKuA86Mis
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde carmen » Mar Mai 13, 2008 6:46 pm

cioc cioc, ai plecat? nu-i nimic, iti las pe etajera, langa verighete Imagine urarile mele. intelegere, iubire si fericire ?pupasca!

Sa te uiti si in cutia muzicala si ai sa gasesti si o poveste

[youtube]Nl6dTuPSObY[/youtube]

La multi ani!

Imagine
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Iul 05, 2008 5:02 pm

noi suntem pic si poc! stateam cu burticile la soare in curtea spitalului judetean cand am vazut o tanti care schiopata si era sustinuta de un nene. cand ne-a vazut i-a trecut schimonoseala de pe fata si s-a gandit sa ne faca o poza. noi, cand am vazut-o cu telefonul in mana, ne-am zis ca nu putem sa aparem oricum, asa ca ne-am asezat corespunzator:
Imagine

?ceamuzant! din pacate n-am reusit sa aruncam chistoacele prea departe....
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Iul 05, 2008 5:08 pm

plecam la farmacie intr-o dimineata si m-am trezit la un moment dat cu un catelus in mijlocul strazii. era saracul extrem de dezorientat si s-a hotarat ca-i cel mai bine sa traverseze prin fata masinii mele. m-am oprit sa-l las sa treaca dar s-a oprit si el si nu l-am mai vazut sub botul masinii. in cele din urma am pornit de pe loc ca se facea coada si am in ghetat cand am auzit un scheunat. uimita ca nu simtisem nimic sub roti m-am uitat in oglinda si l-am vazut in continuare in picioare in mijlocul benzii mele, cred ca s-a lovit la cap usor de ceva de sub masina. era in continuare atat de pierdut..... din fericire cel din spatele meu a stat pe loc pana a trecut strumful pana la margine in siguranta.
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde carmen » Sâm Iul 05, 2008 5:43 pm

wow, s-a deschis boutiquel ratustei ?pupasca! ce bine e ?pupasca!
Imagine Imagine
carmen
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Iul 05, 2008 6:03 pm

trebuie sa-i multumesc pe aceasta cale anei maria! datorita tie, draga mea, am descoperit pitzipoanca, blog/site pe care-l vizitez acum regulat. este pentru mine dovada vie ca prostia omeneasca are limita undeva catre infinit. plecaciune pana la pamant! cand moralul cade o scurta vizita ma pune iar pe directie!
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde CRISSTINICA » Joi Iul 10, 2008 9:30 pm

un crampei de poveste, asa cum mi-l amintesc:
Fat Frumos calatorea intr-o directie oarecare cand Caldura, Gerul si Vantul i-au iesit in cale, cerandu-i fiecare sa-i fie tovaras. "iau Vantul!" zise Fat Frumos. "cum?? nu ma alegi pe mine? arsita usturatoare te va chinui pe tot drumul tau!" striga caldura. "N-am nici o grija, daca vantul bate e mult mai bine!". "atunci te voi incremeni cu frigul napraznic!" striga si gerul, tare suparat. "nimic nu ma sperie! daca vantul nu bate poate fi oricat de frig!" zise Fat frumos si pleca spre Ileana Cosanzeana. sau era Fata Imparatului Verde? ?hm! sau spre Gradina Ursului, cea cu minunatele salate ?cine! .....

totul tine de alegeri in viata, nu?

p.s mai stie cineva "turtitza rumenita"? e uluitor cum de-am putut sa uit complet o poveste pe care mi-a citit-o maia pana s-au tocit copertile cartii....
CRISSTINICA
membru
membru

Mesajde Adina » Joi Iul 10, 2008 9:39 pm

CRISSTINICA scrie:

totul tine de alegeri in viata, nu?

p.s mai stie cineva "turtitza rumenita"? e uluitor cum de-am putut sa uit complet o poveste pe care mi-a citit-o maia pana s-au tocit copertile cartii....

da, totul tine de alegeri in viata!

"turtita rumenita" ? ?hm! nu cred ca am auzit-o ?hm! sau da? ?rusini!
Imagine La multi ani, surioara! Imagine
Adina
membru
membru

Mesajde nynna » Dum Iul 13, 2008 11:07 pm

?pupasca! bine ai revenit cristinica....multa sanatate si asteptam ..noi povesti ?pupasca!
Imagine
Imagine
nynna
membru
membru

Localitate: "Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima."

Mesajde CRISSTINICA » Sâm Iul 19, 2008 10:09 am

un tata disperat de saracie e nevoit sa-si creasca singur baiatul, pe care a refuzat cu incapatanare sa-l lase sa plece cu mama lui. singura speranta este un curs de broker-i in cadrul unei firme, pe care-l urmeaza gratuit, dar si fara a castiga vreun ban, timp de 6 luni. din cei 20 de cursanti doar unul va fi si angajat. deci, ca sa fii sigur, fii perfect! cum le spunea unul din profesori.
cum statul nu iarta, din cauza impozitelor neplatite i se confisca aproape toti banii din cont. neavand cu ce plati chiria in prima noapte cei doi se instaleaza cu tot bagajul in toaleta unei statii de metrou, iar din ziua urmatoare incep sa se cazeze la un adapost pentru saraci. o imagine destul de ciudata: un tip la costum si cravata, purtand dupa el un geamantan cu haine si alt costum pe umeras in folie si de care se tine un baietel de 5 ani, cu un rucsacel in spate si cu o jucarie in mana. in final, datorita mintii stralucitoare si muncii extrem de eficiente chris gardner va reusi sa fie angajat in firma.
in constitutia usa se precizeaza ca fiecare om are dreptul sa-si caute fericirea. cati oare o si gasesc?
"in cautarea fericirii" se cheama filmul, l-am vazut aseara. nu ratati, aveti ce vedea si mai ales ce invata!
iata un singur exemplu: cei doi sunt in biserica iar rugaciunea este:
"DOAMNE, nu muta muntele ca eu sa urc mai usor, ci INVATA-MA SA FIU PUTERNIC!"
chris gardner exista in realitate. dupa cativa ani de lucru la firma respectiva si-a deschis propria firma, din vanzarea actiunilor careia-o parte- a devenit milionar.
CRISSTINICA
membru
membru

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Prietenii bucuriei